Motorsport - Offroad a rally
-
Čeští jezdci na Yamaze statečně zdolávají úskalí Dakaru
Jubilejní 40. ročník Rallye Dakar odstartoval. Čeští jezdci na čtyřkolkách Yamaha Josef Macháček, Zdeněk Tůma a Olga Roučková už jsou na trati náročného maratónského závodu. Mají před sebou přes 9000 km v extrémních podmínkách. Vedra v poušti budou střídat nepříjemné nadmořské výšky v horách. Prach, nedostatek spánku, zato přemíra adrenalinu v krvi a také nezapomenutelné zážitky, to jsou vyhlídky, které čekají dakarské jezdce. Do cíle v argentinské Cordobě legendární závod dorazí 20. ledna. Co už mají závodníci za sebou?
-
Více rozumu než síly
Přestože druhá etapa Rallye Dakar opět týmu přichystala notnou dávku potíží, Tomáš Ouředníček a David Křípal znovu prokázali bojovného ducha. Posádce South Racing Central Europe se po několika "dobrodružstvích" podařilo dostat Rangera do bivaku. Přesný výsledek zatím neznáme, ale dá se předpokládat, že v celkové klasifikaci se jim podařilo postoupit.
-
Macík a Brabec postupují pořadím vpřed a řádí v písku
Po druhé etapě Rallye Dakar bylo v bivaku týmu Big Shock Racing o čem vyprávět. Pilot kamionu Martin Macík i jezdec na motocyklu Jan Brabec splnili slib a ve druhé etapě oba výrazně vylepšili své pozice. Macík se posunul na celkové 10. místo mezi kamiony, Brabec poskočil ze 141. pozice na 91. Ze svého tažení startovním polem si přivezli také spoustu zážitků. Brabčák si například celkem kuriózně zlomil kšilt u přilby, což mělo v dalších kilometrech i své výhody. Posádka Martina Macíka se zase musela vyhýbat Kamazu, který se kutálel z písečné duny.
-
První dakarský den posádky Ouředníček - Křípal
Tomáš Ouředníček a David Křípal neodstartovali do 40. ročníku Rallye Dakar nejlépe. V úvodní rychlostní zkoušce ztratili čas kvůli potížím - 4krát zapadli a museli řešit technické problémy s Rangerem. V noci se navíc dozvěděli o dalších penalizacích za neprojetí kontrolními body. Penalizaci reklamovali, ale start z 99. místa je bohužel nemine... Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dneska musí opravdu zabojovat a vzkazují: „Budeme se snažit, budeme, bojovat... a nikdy to nevzdáme!“ Ten pravý závod totiž začíná až dnes…
-
Macík kufroval, Brabec se kochal
Dakarská karavana se rozjela. Úvodní trasa slavného závodu vedoucí z Limy do Pisca čítala pouhých 31 měřených kilometrů, ty však hned na začátku prověřily, jak si závodníci rozumějí s pískem. A také s navigací. Posádka žluté liazky s číslem 510 ve složení Macík, Tomášek, Mrkva prosvištěla úvodní krátkou etapu s jediným zaváháním. V navigátorsky náročném úseku se nechala zmást zkušeným bloudícím kolegou. Následný návrat na správnou cestu stál Martina Macíka a jeho kumpány z týmu Big Shock Racing pár minut, které v cíli znamenaly 15. pozici.
-
V Africe Tomeček stále drží druhé místo za De Rooyem
Pátá etapa z Fort Chacal do Laayoune o délce 436 km byla kompletně nová, nikdy se v rámci Africa Eco Race nejela. Pořadatelé ji stavěli s ohledem na to, aby přejezd z jejího cíle do bivaku v Dakhle byl co nejkratší. Tomáš Tomeček tak v žádném případě nemohl využít jakékoliv znalosti prostředí z předchozích let, a musel se stoprocentně spolehnout na navigaci pomocí motorkářského roadbooku. Na výsledku to nebylo znát, opět z toho byl čas v nejrychlejší trojce a bezproblémově pohlídaná druhá pozice v celkovém pořadí.
-
Přejímky zdolány. Macík přišel o hlas.
Den, na který se tým Big Shock Racing už dlouho těší, se přiblížil. Zítra odstartuje další ročník legendární Rallye Dakar, nejnáročnějšího motoristického závodu na světě. Nezdá se však, že by nervozita v týmu Big Shock Racing výrazně stoupala. Naopak, zavládl neobvyklý klid. Martin Macík, pilot žluté liazky, se ráno probudil a zjistil, že nemůže mluvit. Ale za asistence navigátora Františka Tomáška, který se ujal role tlumočníka a ošetřovatele, posádka žlutého kamionu s číslem 510 zvládla, jako jedna z posledních, projít přejímkami. Plné ruce práce se svým motocyklem Husqvarna měl i Jan Brabec, který si po peruánském soustředění vysloužil přezdívku „chytrý Honza“.
-
Africa Eco Race 2018 - Tomeček se stále drží
Třetí etapa z Agdalu do Assy byla zcela typickou marockou rozbíječkou. Rychlá, kamenitá a zejména ve své úvodní části ne moc náročná na navigaci. Cílovým městem Assa projížděl závod při všech devíti předchozách ročnících. Tomáš Tomeček se po celou etapu přetahoval o druhou pozici s Friedem Van den Laarem, nakonec mu o dvě minuty podlehl a těsně mu přepustil i stříbrnou příčku v celkovém pořadí.
-
Tomeček na úžasné druhé pozici!
Ve středu 3. ledna čekala na závodníky první opravdu africká etapa. Sedm dunových polí, z nichž hned to první měřilo 30 km, těžké trialové kamenité úseky, rychlé nezpevněné cesty, ale také hezké výhledy a dvě místa, která pořadatelé označili za nejzajímavější - Oued Draa s velmi měkkkým povrchem, a vždy zrádná Erg Chegaga.
-
Macík, Brabec a Tomášek po Silvestru v peruánských horách
Tým Big Shock Racing se pozvolna přesouvá do Peru, kde už 6. ledna odstartuje 40. ročník Rallye Dakar. Pilot kamionu Liaz Martin Macík, jeho navigátor František Tomášek a jezdec na motocyklu Jan Brabec dokončují svůj aklimatizačně-relaxační pobyt v Cuscu, městě ležícím v Andách, 3300 metrů nad mořem. Jejich těla už se zvládla vyrovnat s nepříjemnými stavy z převýšení i virózou pořízenou v letadle, hlavy si odpočinuly od shonu, který zná každý, kdo těsně po Vánocích odlétá na Dakar. Šéf týmu Martin Macík starší už je s částí Big Shock Racing sestavy v Limě a jistí technické přípravy, zbytek mechaniků a dalších členů dakarské party přiletí ve středu 3.ledna. Ve stejný den sestoupí z hor také Macík, Brabec a Tomášek, aby se tým už v kompletní sestavě připravil na čtvrteční přejímky.
-
AER 2018: Tomeček v první etapě na jistotu
První marockou etapou z Ameziane do Merady odstartoval v úterý 2. ledna 2018 desátý ročník Africa Eco Race. Do jejího cíle v pořádku dorazil Tomáš Tomeček s Tatrou i oba slovenští zástupci v kategorii moto. Zahřívacích 92 kilometrů nejrychleji zvládl obhájce loňského vítězství Vladimir Vlasilejv s Mini. Gerard De Rooy dosáhl nejrychlejšího času mezi kamiony, ve spojeném pořadí automobilů mu patří třetí příčka. Motorkám prozatím vládne italský závodník Paolo Ceci. Následující přejezd o délce 495,80 km do bivaku v Dar Kaoura je vůbec nejdelším přejezdem za celý závod.
-
Tomeček jde do dobrodružství, které ještě nikdo nezkusil
Kamionem z Monaka do Dakaru bez navigátora či mechanika na palubě. Tomáš Tomeček si po 22 účastech na Rally Dakar a Africa Eco Race splní dávný sen. Vždy obdivoval závodníky na motorkách, kteří se s nástrahami těžkých pouštních závodů prali sami. "Všechno dobře dopadlo, a tak se Africa Eco Race 2018 také zúčastním sám, jen se svou velkou desetitunovou motorkou," usmívá se Tomáš Tomeček po administrativních a technických přejímkách v Mentonu. "Bude to velmi těžké, možná to bude hlavně o dojetí, ale moc se na to těším," hned dodává.