Tomáš Tomeček dnes startuje do Africa Eco Race 2020
Tomečkovi udělal radost Sugawara a rekordní účast kamionů
Dvanáctý ročník Africa Eco Race se od předchozích v mnohém liší. Přibylo účastníků ve většině kategorií, změnil se termín, stěžejní část trati povede zcela jinudy. To hlavní se ale nemění. Závod vede z Evropy do Afriky, do cíle u Růžového jezera poblíž Dakaru, hlavního města Senegalu. A nemění se ani jedna z jeho hlavních tváří. Tomáš Tomeček se s Tatrou 815 postaví na start už podesáté.
Tomeček ještě k tomu potřetí v řadě do kokpitu své „desetitunové motorky“ usedne úplně sám. Coby sólo jezdec se v roce 2018 musel sklonit pouze před posádkou Gerarda de Rooye, před rokem po technických problémech obsadil páté místo. „Potrápila nás spojková hřídel, výměna byla velice komplikovaná a ztratili jsme šanci na lepší umístění,“ vzpomíná Tomeček v bivaku ve francouzském městečku Menton. „Zvládli jsme to s nasazením celého týmu a díky tomu jsme opět dorazili až do vysněného Dakaru. Letos už vezeme náhradní spojkové hřídele pro všechny týmové Tatry. Což nejspíš znamená, že nás stejná závada příštích dvacet let nepotká,“ dodává s úsměvem testovací pilot automobilky Tatra, který svou flotilu vozů s kopřivnickým rodokmenem rozšířil o další kus. „Účastníků přibývá a tak měli pořadatelé zájem o nasazení třetího balai, tedy sběrného kamionu, který na trati pomáhá závodníkům v nouzi,“ vysvětluje. „Pořídili jsme tedy Tatru s pohonem 4x4 a úspěšně ji otestovali na jarním závodě Morocco Desert Challenge. Letos už bude připravená zasáhnout, pokud by naše dvě klasická baléčka zůstala déle na trati a bylo by třeba rychle jet pro někoho dalšího.“
Účastníků skutečně přibylo. Nejvíce v kategorii moto, do které se přihlásilo 75 jezdců, tedy téměř dvojnásobek běžného počtu. Jsou mezi nimi opět i Slováci Ján Zaťko a Martin Benko. Ve startovní listině se nachází rovněž rekordních 15 kamionů a k tomu 47 osobních automobilů. Ty jsou rozděleny do třech kategorií. Klasických aut pojede 28, k tomu pět ve třídě Raid. Do stále ještě poměrně nové kategorie SXS se přihlásilo 19 posádek nebo sólo jezdců. Zajímavý příběh napíše další solitér v závodě, Belgičan Geoffroy Noel De Burlin, který se jinak pohybuje pouze na invalidním vozíku. Jistě bude zajímavé sledovat také počínání dakarské legendy, osmasedmdesátiletého Jošimasu Sugawaru, který pro návrat do Afriky vyměnil kamion Hino za malou buginu. „Pana Sugawaru jsem potkal na přejímkách. Moc mě to potěšilo, neviděli jsme se asi deset let,“ lehce se dojímá Tomáš Tomeček. „Moc hezky jsme si popovídali. Zavzpomínali jsme na staré Dakary, které se ještě pod původní značkou jezdily v Africe.“ V té době bylo zvykem, že se startovalo na Nový rok nebo krátce po něm. Na podobný termín se z konce prosince posunul i Africa Eco Race. Změna se výrazně dotkla také trasy.
Dvanáctý ročník závodu s podtitulem Pravý závod do Dakaru bude slavnostně zahájen v Monaku v sobotu 4. ledna večer, odkud se konvoj účastníků přesune do italského přístavu Savona a následně trajektem přeplaví do marockého Tangeru. V minulých letech se plulo na trase Sété - Nador. Tradiční harmonogram obsahuje 12 etap a jeden volný den v západosaharské Dakhle. Trasa od první etapy 7. ledna povede převážně jinými částmi Maroka a Mauritánie, kde se poprvé dostane také do dříve dakarsky proslavené oblasti Tidjikja. Úspěšní závodníci absolvují přibližně šest tisíc kilometrů, z toho asi čtyři tisíce v ostrém tempu a do Dakaru dorazí v neděli 19. ledna.