Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini, 11. – 12. 7. 2015
Zdeněk Polc
Stejně jako v předchozích letech, také letos uspořádal italský svaz tanečního sportu FIDS týdenní pásmo soutěží, které proběhlo v týdnu od 6. do 12. července na výstavišti v Rimini. Jeho součástí byly i mezinárodní soutěže v rokenrolu a boogie – woogie, pro které byly vyhrazeny dva dny. Sobota byla věnována rokenrolu a proběhlo v ní Mistrovství Evropy kategorie A, juniorů a žáků, zatímco nedělní program zajišťovali hlavně tanečníci tří kategorií boogie – woogie, který doplnily rokenrolové tanečnice Světového poháru dívčích formací senior.
Celkem se soutěže zúčastnilo 90 rokenrolových párů a 19 formací. Na rozdíl od 126 párů boogie – woogie je to bohužel ve všech kategoriích účast velmi malá, a to je škoda. Značný podíl na tom má skutečnost, že na Mistrovství Evropy je počet startujících párů omezený a až na vyjímky zde mohou tancovat nejvýše tři páry z každé země. České páry boogie – woogie jsme ale v soutěži postrádali. Soutěž byla dobře organizovaná, po oba dny probíhala ve specifickém prostředí výstaviště plynule a časový plán byl velmi dobře dodržován. Hala byla dobře osvětlená a bez rušivých světelných efektů, což se u mnohých našich soutěží říci nedá.
Mistrovství Evropy – kategorie A
Z 11 zemí nastoupilo k soutěži pouze 25 párů. S tak malou účastí jsme se naposledy setkali v roce 2011. Ještě smutnější je, že poprvé od roku 2009 jsme zde neviděli ani jediný z českých párů. Zcela zde chyběli také Poláci, naopak největší zastoupení zde měly švýcarské páry. Na Mistrovství Evropy nejsou páry nasazované přímo do čtvrtfinále, takže se všechny představily v 1. kole a z něho postoupilo 16 párů do čtvrtfinále přímo a z těch zbývajících postoupilo dolších osm po opravném kole. V semifinále a finále potom tancovalo 12, resp. 6 párů. Stejný postupový klíč platil i pro juniory a žáky.
Na předvedené akrobatické sestavy měla značný dopad změna pravidel a způsob jejich hodnocení. Ubyla dvojná salta a naopak páry ve velkém počtu zařazovaly jako novinku figury ve spojení s vruty a kombinace rotačních figur. Také výsledné pořadí doznalo ve srovnání s loňskými soutěžemi změny a lze uvažovat o tom, do jaké míry je způsobeno novým způsobem hodnocení.
Mistrovský titul si vybojovali Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z moskevského klubu Planeta MGDTDiM Marino, kteří zvítězili jak v 1. kole a čtvrtfinále, tak v obou finálových disciplínách. Nezařadili žádné dvojné salto, ale tři salta s vrutem. Od roku 2013, kdy spolu tancují, je to jejich první vítězství.
Stříbrnou medaili si odvezli Fabien Ropraz a Julia Judina ze švýcarského klubu Tic – Tac Cernier, kteří se spolu na veřejnosti objevili poprvé právě před rokem. 2. místo obsadili ve všech kolech i obou finálových disciplínách. Předvedli jedno dvojné salto a dvě figury s vrutem.
Bronzovou medaili vybojoval stejně jako v předchozí soutěži v Lublani další ze švýcarských párů – Richard Cerutti a Amélie Galvez z klubu BC Swing Grand Saconnex. V 1. kole sice skončili až na 7. místě, ale v dalších kolech byli podstatně úspěšnější a v obou finálových disciplínách obsadili 3. místo. Zařadili dvě dvojná salta a itala s vrutem.
Světový pohár juniorů
V soutěži se představilo pouhých 32 párů z 10 zemí, což je necelá polovina párů, které tancovaly o měsíc dříve v Lublani – Dobrove. Největší zastoupení zde měli Rusové, Chorvati a Slovinci, zatímco Poláci a Slováci zde úplně chyběli. V prvním a opravném kole tancovaly v každém sledu nejvýše tři páry, v dalších kolech už jen dva. Ve finále tancovaly tři ruské, maďarský, slovinský a francouzský pár.
Maďaři Ádám Király a Fanni Czetl z budapešťského klubu Rock and Magic zvítězili ve všech čtyřech letošních předchozích soutěžích a také tentokrát obhájili svoje kvality. Zvítězili ve všech kolech a vybojovali tak zlatou medaili a titul juniorských mistrů Evropy.
Rovněž Slovinci Matej Matečko a Evelin Arh z lublaňského klubu Briljantina vybojovali letos už popáté stříbrnou medaili, i když v semifinále zaváhali a klesli na 4. místo.
Česko na soutěži reprezentovaly dva páry: Lukáš Sláma s Annou Fořtovou ze Sokola Pražského v 1. kole skončili na 24. místě, proto tancovali ještě v opravném kole. Zde vybojovali 3. místo a postoupili do čtvrtfinále, kde obsadili 18. místo, což je současně jejich celkové hodnocení.
Milan Hojda s Kateřinou Karbanovou ze Siluety Praha v 1. kole obsadili 30. místo, proto zkoušeli štěstí ještě v opravném kole, kde skončili na 13. místě. Ani z něho tedy nepostoupili a museli se spokojit s 29. místem v celkovém výsledku.
Světový pohár žáků
Soutěže se zúčastnilo 33 párů z 11 zemí, přičemž největší výprava tvořená pěti páry přijela z Ruska. Nechyběli zde ani zástupci Česka a Slovenska. Postupový klíč a počet párů, které současně tancovaly v jednom sledu byl shodný s juniorskou kategorií. Do finále se probojovaly tři ruské, dva francouzské a jeden maďarský pár.
Stejně jako v předchozí soutěži v Lublani – Dobrove zvítězili i tentokrát Francouzi Marty De La Torre a Ophélie Portillo z MB club, kteří obsadili 1. místo jak ve finále, tak ve všech předkolech.
V soutěži tancovaly také tři české páry. Nejlépe se umístili Matěj Lukeš a Veronika Šemberová ze Siluety Praha. V 1. kole skončili na 17. místě, tedy těsně „pod čarou“ a tancovali tedy ještě v opravném kole, kde obsadili 6. místo. Postoupili tak do čtvrtfinále, ve kterém skončili na 22. místě.
Richard Zadák s Ivetou Smoleňákovou ze Sokola Pražského obsadili v 1. kole 25. místo a dále tedy nepostoupili. Ani v opravném kole si postup do čtvrtfinále nevybojovali, protože skončili na 9. místě jako první „pod čarou“. V celkovém hodnocení obsadili 25. místo.
Stejný průběh měla soutěž pro Marka Špejtka a Elišku Musilovou z Elvisu Jihlava. V 1. kole skončili na 30. místě, ale ani z opravného kola, kde obsadili 13. místo, dále nepostoupili a v celkovém výsledku skončili na 29. místě.
Světový pohár dívčích formací senior
Na startu se sešlo 19 družstev z 9 zemí, což je obvyklá účast. Mezi nimi měly počtem pěti družstev nejpočetnější zastoupení Maďarky, které byly také nejúspěšnější. Svoje zastoupení zde měla i česká děvčata, zatímco Slovenky chyběly. Z 1. kola postoupilo do semifinále 7 družstev přímo a dalších 5 družstev z opravného kola. Ve finále potom vystoupilo šest většinou16členných formací.
Vítězství si vybojovala maďarská formace High Five z klubu Aero Dance z Balatonfüredu v ozdobných červených minišatech a černých punčochových kalhotách. Ta už v 1. kole i v semifinále obsadila vždy 1. místo.
Ze stříbrné medaile se může těšit naše družstvo Kolb dance ze stejnojmenného pražského klubu. Po počátečním zaváhání, kdy v 1. kole skončilo na 4. místě, v semifinále i finále vybojovalo 2. místo.