Světový pohár a mistrovství Evropy v akrobatickém rokenrolu – Zielona Góra 23. – 24. 6. 2018

O víkendu 23. – 24. 6. 2018 uspořádal Sportovní taneční klub Mega Dance pod vedením Bartłomieje Kobylańského v Centru rekreace a sportu v Zielone Góre, městě na západě Polska, poslední mezinárodní soutěž před prázdninami. Zielona Góra tak nehradila Rimini, kde vícedenní soutěže probíhaly vždy v první polovině července každoročně od roku 2009, ovšem zřejmě z důvodu organizačních potíží byl už vloni program omezen jen na jeden den a letos se tam soutěž konat vůbec nebude.

Prostorná hala je umístěna ve velkém objektu, jehož součástí je také plavecký bazén. Na rozdíl od našich sportovních zařízení do ní má stropními světlíky přístup denní světlo, což je nejen ekologické, ale také přispívá k rovnoměrnému neoslňujícímu osvětlení haly bez mnohých temných zákoutí, jak se to stává u nás. K přípravě tanečníků byla k dispozici prostorná rozcvičovna. Příležitost k vystoupení měli rokenroloví tanečníci všech osmi existujících mezinárodních kategorií. Celkem se tak na parketu vystřídalo 196 párů a 44 formací. V sobotu se tanečníci představili v předkolech, v neděli je potom čekala semifinále a finále. Toto uspořádání však mělo i stinné stránky: všichni si museli naplánovat dvojdenní pobyt na soutěži, i když ze sobotních kol nepostoupili a v neděli pak jejich další pobyt byl v podstatě zbytečný. Celá soutěž byla dobře organizovaná a probíhala plynule a bez potíží.

World Cup kategorie A

V kategorii A, kterou letos WRRC označuje jako Main Class Free Style, se soutěže zúčastnilo 22 párů z 8 zemí, což je zřetelně méně, než bylo obvyklé v loňském roce.

Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec z pořádajícího oddílu obsadili v 1. kole 3. místo, ale v semifinále postoupili o příčku výše a ve finále vybojovali vítězství. Po vyhlášení výsledků a oficiálním ukončení soutěže bylo oznámeno, že to byla jejich poslední soutěž, kterou ukončili svou závodní činnost. V souvislosti s tím byl na projekční ploše promítnut krátký dokument z jejich sportovní kariéry, byli připomenuti trenéři, kteří se na jejich úspěších podíleli a následovala řada gratulací.

Stříbrnou medaili získali Rusové Konstantin Samojlov a Anastasija Gusarova z moskavského klubu Spartak. V 1. kole obsadili 4. místo, ale v dalších kolech postupovali vzhůru. Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z klubu Planeta Moskva v 1. kole a semifinále zvítězili, ale v obou finálových disciplinách klesli shodně na 3. místo a zbyla pro ně bronzová medaile.

Christian Gartmeier a Anja Gentner z německého RRC Rosenheim 1977 e.V. se v 1. kole umístili na 6. místě a následně v semifinále i finále postoupili na 4. příčku. Švýcaři Romain Belluzzo a Viviane Probst z klubu BC Swing Grand Saconnex přijeli na soutěž od Ženevy. V 1. kole skončili na 10. místě, proto tancovali v opravném kole, postoupili do semifinále, kde obsadili 7. místo a ve finále vybojovali 5. místo. 7. místo zbylo pro Němce Christiana Lehra a Vanessu Gottschall z 1. RRC Speyer e.V. Ti obsadili v 1. kole 8. místo, do semifinále postoupili z opravného kola a vybojovali v něm 6. místo, které ve finále neobhájili.

K soutěži nastoupilo také sedm českých párů, což je obdivuhodné množství. Tolik tanečníků jsme na mezinárodní soutěži mohli současně vidět naposledy v roce 1996, tedy před 22 roky! Do finále se probojoval jediný z nich, Marek Divoký s Lenkou Richtrovou ze Sokola Pražského. V 1. kole skončili na 9. místě, tedy jako druzí „pod čarou“. Následně v opravném kole vybojovali 1. místo a v semifinále obsadili 5. místo. V něm nastoupili na parket v jiných kostýmech, přičemž Lenka si oblékla efektní lesklé silonky. Bohužel tyto kostýmy neměly dobré smykové vlastnosti, což způsobilo potíže při šále, takže ve finále si oblékli tmavé kostýmy, které dobře známe z předchozích soutěží a které jsme viděli i v předkolech. V taneční sestavě obhájili 5. místo, ovšem v akrobatické sestavě skončili na 6. místě a to je současně celkový výsledek.

Pro ostatních šest párů skončila soutěž už v sobotu, protože se do semifinále neprobojoval žádný z nich ani z prvního, ani z opravného kola. Jiří Jakubec s Marií Dvořákovou z TASK Silueta Praha v 1. kole obsadili 14. místo a v opravném kole 7. místo, což odpovídá 14. místu v celkovém hodnocení. Na 17. místě skončili Petr Slabý a Tea Parkanová, kteří v 1. kole obsadili 16. místo a v opravném kole 10. místo. Pro Tomáše Predigera (Silueta Praha) a Radku Hlaváčkovou-Dostálovou (Kolb Dance) to byla jejich první společná mezinárodní soutěž. Skončili těsně za předchozím jmenovaným párem, přičemž v 1. kole obsadili 19. místo. Také pro další páry to byla jejich první mezinárodní soutěž v kategorii A. Karel Michalička a Karolina Pastrňáková (Kolb Dance) obsadili 19. místo. Zbývající dva páry byly reprezentanti TASK Silueta Praha. Vojtěch Koupil a Viktorie Mašková skončili na 21. místě a pro Martina Pikálka a Terezu Lukešovou zbylo 22. místo.

World Cup kategorie B

V kategorii B (Main Class Contakt Style) soupeřilo 30 párů z 10 zemí. Všechna medailová místa obsadily ruské páry. Vítězství si vybojovali Dmitrij Maslov a Elizaveta Novak ze STKARR Top Dance ze Sankt Petěrburgu, kteří byli stejně jako ostatní z prvních pěti párů nasazeni přímo do čtvrtfinále. Stříbrnou medaili získali Pavel Zjuzin a Polina Leonova ze Spartaku Moskva. Bronzová medaile zbyla pro Denise Efanova a Innu Lebedevu z klubu Lider Sankt Petěrburg. Na 4. místě skončili Maďaři Dániel Bánhidi a Fanni Czetl z klubu Galaxy Szombathely. 5. místo obsadili Slovinci Jaka Južnič a Gaja Malovrh (Plesni klub M), které následovali Dinis Gajnanov a Jekaterina Grušina ze Spartaku Moskva. Zbývající finálové místo zbylo pro Bartosze Szpuleckého a Natalii Kręgiel, Poláky z krakovského klubu Podwawelski.

Česko reprezentovaly dva páry. Jakub Chvátal s Kateřinou Rohanovou z klubu Kampa Praha v 1. kole vybojovali 4. místo. Ve čtvrtfinále poté, co sem nastoupily přímo nasazené páry, klesli na 12. místo. Jejich umístění se nezměnilo ani v semifinále, takže tím pro ně soutěž skončila a toto je jejich konečné umístění. Filip Řezníček a Veronika Kordíková z klubu Kolb Dance obsadili v 1. kole 19. místo a do čtvrtfinále do čtvrtfinále postoupili z opravného kola. Skončili na 24. místě.

World Cup juniorů

K soutěži nastoupilo 61 juniorských párů z 11 zemí. Do finále se probojovaly tři páry z Ukrajiny a po jednom páru z Chorvatska, Francie, Maďarska a Slovinska. Zlatou medali získali Noa Lilih a Polina Rykova, Chorvati z ŠARRK MegaRock Petrinja. Za nimi se stříbrnou medailí skončili Francouzi Marty de la Torre a Ophélie Portillo a bronzová medaile zbyla pro Mihu Češnovara a Paulinu Horvat-Zeilhofer ze Slovinska.

Ze 7 českých párů se žádný neprobojoval dál než do 2. kola kvalifikace. Martin Lédl s Kateřinou Vrabcovou obsadili v 1. kole 18. místo a jako jediní do něho postoupili přímo. V celkovém hodnocení skončili na 32. místě. Matěj Lukeš a Veronika Šemberová do 2. kola postoupili z opravného kola a obsadili 42. místo. Stejný průběh měla soutěž pro Richarda Zadáka a Valerii Horskou, kteří skončili těsně za nimi na 43. místě. Další čtyři páry nepostoupily do 2. kola ani z opravného kola a skončily na 49. až 58. místě. Na rozdíl od předchozích kategorií zde mělo zastoupení i Slovensko. Jediným slovenským párem byli Adam Zuskin a Rebeca Bognerová, kteří skončili v opravném kole na 59. místě v celkovém hodnocení.

World Cup žáků

V soutěži se představilo 83 žákovských párů z 11 zemí. Velmi úspěšní byli Ukrajinci – do finále postoupily 4 páry. Další dva páry byly z Ruska a jeden z Maďarska. Vítězi se stali Aleksandr Cvetkov a Kira Gorochova z SK Senat z Charkova. Byli nasazeni přímo do čtvrtfinále a už zde zvítězili, stejně jako ve všech následujících kolech. Stříbrnou medaili získali Maďaři Kornél Kovács a Kitti Szőke a bronzovou si vysloužil další ukrajinský pár – Denis Gurin a Taisija Kiričenko.

Do Zielone Góry přijelo také 8 českých párů. Žádný z nich nepostoupil do 2. kola kvalifikace, takže pro všechny soutěž skončila již v sobotu v opravném kole. Nejlépe se z nich umístili Jan Schlögl a Zuzana Karbanová, kteří obsadili 44. místo. Následovali je Filip Borl a Rozalie Kvapilová na 47. místě a Vojtěch Šimek s Annou Bláhovou na 55. místě. Další páry obsadily 55. až 82. místo. Slovensko zastupovaly dva páry. Filip Teslík a Lucia Herenyiová skončili na 50. místě a Patrik Stachura a Veronika Stachurová na 56. místě.

World Cup dívčích formací junior

K soutěži nastoupilo 17 družstev z 8 zemí. Vítězství si vybojovala děvčata z formace Nitty Gritty z moskevského klubu Spartak. Další dvě medaile získaly Maďarky z Budapešti: stříbrnou formace Party Team z klubu Rock and Magic a bronzovou formace Xpress z klubu Masters. Do finále postoupila také jediná česká dívčí formace, která do Zielone Góry přijela, Fresh ze Siluety Praha. V 1. kole skončila na 8. místě a postup do finále vybojovala v opravném kole. Skončila na 7. místě.

World Cup dívčích formací senior

V této kategorii tancovalo 9 formací ze 6 zemí. Také zde byly Maďarky z Budapešti velmi úspěšné. Zlatou medaili vybojovaly Ladies z klubu Rockin´ Board, stříbrnou si odvezlo družstvo Royal Flush z klubů Masters a Tornádó. Bronzová medaile připadla německé formaci Twickers

Mistrovství Evropy formací juniorů

Párové formace jsou všeobecně méně rozšířené než dívčí. V juniorské kategorii jich vystoupilo 13 ze 7 zemí. Největší úspěch slavili Rusové z formace Moscow River´s Kids z klubu Spartak. Stříbrnou medaili si odvezla maďarská formace Vis Amoris a bronzová zbyla pro ruskou formaci Forsage ze Sankt Petěrburgu. Nechyběly zde ani dvě české formace. Twister obsadila 11. místo a Amadeus skončila těsně za nimi na 12. místě.

Mistrovství Evropy formací seniorů

V seniorské kategorii párových formací soupeřilo 5 družstev z Ruska a Německa. Všechna medailová umístění vybojovali Rusové. Zlatou medaili vybojovala formace Rock Comets ze Spartaku Moskva, za níž následoval Strategic Brilliant ze stejného klubu. Na 3. místě skončil Fenix z klubu Lider ze Sankt Peterburgu.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting