Světové pólo v Dubaji

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

Šestnáct únorových dní patřilo jednomu z vysoce postavených světových turnajů v pólu, dubajskému Zlatému poháru. Dubai Polo Gold Cup je součástí série pěti turnajů Dubai Polo Gold Cup Series založené v roce 2009 pod záštitou šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum. Ke Gold Cupu postupně přibyly Silver Cup, Dubai Challenge Cup, Polo Masters Cup a Dubai Cup.

Dubai Gold Cup je turnajem úrovně WPT Championship Cup, což je z hlediska kvality a významu třetí úroveň turnajů. Nejvýznamnější kategorií jsou turnaje Masters, tj. v Argentině hrané Argentine polo Open, Hurlingham Polo Open a Tortugas Polo Open. Vítězové těchto turnajů získávají 300, resp. 250 bodů. Kategorie Grand Slam zahrnuje US Open, British Open a Queen´s Cup, oceněné 200, resp. 180 body pro vítěze. Vítěz Dubai Gold Cup získá 125 bodů.

Ukazatelem kvality turnaje je také handicap, kterým je turnaj označen. Stanoví maximální součet handicapů hráčů v týmu. Individuální handicap určuje úroveň hráče póla. Čím lepší hráč, tím vyšší handicap má. Začátečník začíná na výchozím handicapu -2, nejlepší hráči na světě jsou hodnoceni handicapem 10. Čím vyšší handicap turnaje, tím vyšší je jeho kvalita, protože se ho účastní lepší hráči. Dubai Gold Cup měl ve svých počátcích handicap 10 – 12 gólů. Postupně se jeho kvalita zvedala, v roce 2017 byl přesunut do kategorie WPT Championship Cup a momentálně je označen handicapem 20 gólů.

Zdroj dynamické sekce: » KP_Dubaj_polo_1 (Fotogalerie)

Dubai Gold Cup se hraje v nádherném areálu Al Habtoor Polo Resort, kde má sídlo pólo klub Habtoor. V resortu jsou tři hřiště pro pólo. Turnaje se zúčastnilo šest týmů – domácí Habtoor, Dubai Wolves by CAFU, Mahra AIX Investment Group, UAE Polo, Banhgash Polo a Ghantoot Polo. V každém týmu byl tzv. patron, amatérský hráč s nízkým handicapem 0 nebo 1. Pólo je nákladný sport, zejména kvůli množství koní potřebných ke hře. Patron finančně podporuje svůj oblíbený sport a daný tým a platí za hru profesionálům. Na oplátku se po boku těch nejlepších hráčů přímo účastní sportovních klání, která financuje.

Patrony týmů byly významné osobnosti obchodního a společenského života Dubaje. Například v týmu UAE Polo hrála šejka Maitha bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum, dcera vládce Dubaje a první žena Spojených arabských emirátů reprezentující svou zemi na olympijských hrách. Stalo se tak v Pekingu v roce 2008 a soutěžila v taekwondu. Předtím sbírala úspěchy i v karate.

Protože patroni týmů měli handicapy 0, či 1, potom s ohledem na handicap turnaje logicky připadlo na zbývající tři hráče dohromady 20, resp. 19 gólů. V týmech tedy byli i hráči s vysokými handicapy 7 a 8. Drtivá většina zúčastněných hráčů byla z Argentiny, kde se hraje nejlepší pólo na světě. A hráli dokonce tři hráči první dvacítky aktuálního pořadí žebříčku World Polo Tour – Lucas „Lukin“ Monteverde (UAE Polo), Tommy Beresford (UAE Polo) a Facundo Fernandez Llorente (Habtoor). I z toho je zřejmé, že turnaj byl skutečně výborně obsazený.

A teď již k průběhu turnaje. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, přičemž týmy z jedné skupiny hrály zápasy s každým týmem z druhé skupiny. Z tohoto měření sil vyšla mnohem lépe skupina B, jejíž týmy z celkového počtu devíti zápasů vyhrály šest. Tým Bangash Polo byl stoprocentně úspěšný, dva zápasy vyhrál UAE Polo a jedno vítězství si odnesli hráči týmu Ghantoot. Ve skupině A si dvě vítězství připsali Dubai Wolves, jednou zvítězil tým Habtoor, bez vítězství zůstal tým Mahra.

Turnaj pak pokračoval semifinálovými utkáními, v nichž se utkali vítězové skupin s druhými týmy opačné skupiny. Tentokrát měla navrch původní skupina A. Dubai Wolves porazily UAE Polo výsledkem 10:7. Habtoor Polo nastoupil proti dosud neporaženému týmu Bangash Polo a vyhrál nejvyšším rozdílem v turnaji, o 4 góly, poměrem 14:10. Napínavé finále začali lépe Dubai Wolves vstřelením úvodního gólu. Do posledního, pátého chukkeru ale vstoupili Habtoor s vedením 9:7. Dubai Wolves předvedli skvělou stíhací jízdu, dotáhli skóre až na 9:10 a 10 sekund před koncem posledního chukkeru vyrovnali. Vítěze tedy určil dodatečný, zlatý, šestý chukker. V něm rozhodující gól vstřelil tým Habtoor Polo a získal tak vítěznou trofej, čímž navázal na úspěch v předchozím díle dubajské pólo série Silver Cupu.