Sports Car Challenge součástí závodů již přes 25 let
Již přes 25 let brázdí Sports Car Challenge evropské autodromy pod křídly Waltera a Emanuella Pedrazzových, tedy promotéra této dnes již ryze prototypové podívané a jeho syna, který občas usedne do dílny a občas ho spatříme za volantem těchto úžasně rychlých strojů. Každoročně nyní hostí tuto sérii i automotodrom Brno.
V roce 1996 se stavitel prototypů PRC Walter Pedrazza rozhodl a založil si svou vlastní prototypovou sérii, která se původně jezdila jen pod rakouskou vlajkou a postupem času v ní startovaly i GT vozy. PRC znamená Pedrazza Racing Cars, neboli značku, která již nějaký ten čas na evropských tratích strávila, ale najdeme ji i v závodech do vrchu, kde se spíše objevují její dvoulitrové kolegyně.
V prvním ročníku se jelo ještě pod názvem Austria C Trophy a historicky prvním vítězem se stal Martin Krisam jr. na URD 391. Pod názvem Austria Euroserie se jezdilo další tři sezóny, když jediným vítězem byl během těchto tří sezón právě Krisam junior z Německa, tentokráte už s vozem Osella PA20 BMW. V roce 2000 vzniká název Sports Car Challenge (SCC) a závodní série se rozděluje poprvé na tři divize, přičemž v první vyhrává syn stavitele vozů PRC Emanuelle Pedrazza z Rakouska na PRC SC99 BMW, ve slabší divizi kraloval Hannes Gsell na PRC S99 Opel a poprvé se objevují ve třetí divizi GT vozy, kterým dominoval Klaus Nesbach se Stelth B6 Sport.
V roce 2004 své síly SCC spojila se známější Interserií a do bojů v Supersprint Challenge se dostávají i formule do 2000 ccm a silnější F3000, či postarší F1. Na okruzích v Mostě a Brně se představil pohár pro české jezdce, kde startoval nejen Petr Vondrák, Michal Dolák, ale také Kamila Stará, či Edita Prášková. V sezóně 2005 startoval domácí jezdec z Mostu Michal Dolák s krásným prototypem PRC Ford Cosworth V8 DVR, tedy s motorem z bývalé F1 a jeho krásné třetí místo v nejsilnější divizi doposud nikdo z českých reprezentantů nepokořil. Placka uměla proletět retardérem s třístovkou na tachometru. Osmé místo pak patřilo Novopackému Petru Vondrákovi, který startoval s prototypem PRC Alfa Romeo V6 v divizi 2 do 2000 ccm.
Po krátkém vystoupení formulových vozů se do SCC vrací GT vozy, ovšem pro malý zájem závodníků se i ty ze závodů Sports Car Challenge později vytrácejí, a tak SCC zůstává ryze prototypovou záležitostí, rozdělenou do dvou divizí. Mezi vítězi SCC se postupně objevují jména Wolgang Payr z Rakouska, Burli Stricker ze Švýcarska, Tessitore z Rakouska, Gerd Beisel z Německa, Brit Sinclair s prototypem Jade Chrysler, či v novodobější historii Sven Barth z Německa, Andreas Fiedler z Německa. Andreas Fiedler na PRC WR60 a Flavio Mathys s Wolf Honda ve slabší divizi do 2000 ccm oslavili vítězství v roce 2014, kdy stejně jako letos navštívila SCC i Masarykův okruh v Brně, v rámci jarního Histo Cupu. Zajímavou historii pamatuje i závodní okruh v Mostě.
V loňském roce se k závodům SCC vrátil Arnold Wagner, nebo Wolfgang Payr, letos bychom je ve startovních listinách hledali marně, sezónu 2022 zvítězil Marco Fink s PRC BMW, před Severinou Breitenmoser ze Švýcarska na PRC Honda a třetí místo patřilo Rolandu Rupprechterovi s dalším PRC BMW.
SCC v posledních sezónách spojila síly s Master Tricolore Prototipi, nebo historickými meetingy, kde jedou i další prototypy ze skupiny C a přinášejí zajímavé srovnání historické a současné závodní techniky v SCC.
Pro letošní starty připravil Sven Barth z Německa svoji Ginettu Chevrolet LMP3 a předvádí své umění i na dráze. Velmi zajímavý Ligier Turbo pilotuje Švýcar Benjamin Hotz ze stáje Hotz Racing, nebo prototyp Tatuus PY012 Jasmin Fiedler. Do pořadí na předních příčkách se občas přihlásí i Wolfgang Terschl s Prosport BMW, nebo Daniel Holzner s Ligierem. Uvidíme, zda se v SCC zalíbí i mladému Felixi Geierovi, který zkoušel jeden závod vůz po Rupprechterovi, nebo usedne do svého monopostu Emanuell Pedrazza PRC Cosworth. Do konce té letošní závodní sezóny už mnoho závodů nezbývá, a tak čekáme, kdo letos ozdobí svoji dílnu pohárem z SCC.
Vláďa Rožánek
Austria Euroserie a Sports Car Challenge