Společný hon na dakarského Beduína prodloužen o dva roky.
Před nedávnem byla mezi v motoristickém světě vysoce váženými subjekty TATRA TRUCK a.s. a Buggyra Racing podepsána dvouletá smlouva o spolupráci, jejímž stěžejním bodem je úspěch na nejslavnějším dálkovém podniku planety Rallye Dakar.
Spolupráce, která začala v roce 2013, kdy Buggyra z pozice nejúspěšnějšího privátního týmu historie truckracingu „ladila“ Tatře motory, vstoupila do druhé pětiletky. „O prospěšnosti spolupráce pro obě strany jsem absolutně přesvědčen,“ říká manažer týmu Tatra Buggyra Racing Jan Kalivoda. „Tatry jsou na závodech a v médiích hodně vidět, společnými silami jsme vyhráli dvě etapy na Dakaru, další tři na Silk Way Rally. Martin Kolomý dokonce v obou soutěžích průběžně vedl. A nesmíme zapomenout na skutečnost, že David Vršecký vyhrál na speciálu Tatra Phoenix dvakrát velmi sledovaný čínský truckový šampionát. Bavit se o síle a důležitosti čínského trhu je asi zbytečné.“ Na druhé straně dlouholetý manažer Buggyry neopomíjí marketingový přínos spolupráce. „Tatra vyhrávala s Karlem Lopraisem Dakar v době, kdy jsem ani netušil, že budu někdy pracovat v této branži. Spojení nám nabízí mimořádnou mediální platformu, neboť Tatra drží dlouhodobě postavení globálního brandu.“
„Když jsem byl s Davidem v roce 2011 poprvé na Dakaru, cítil jsem velký potenciál využití našich doposud nabitých technologických zkušeností. Začali jsme nejprve s přípravou motorů Gyrtech a bylo hned jasné, že to mezi Roudnicí a Kopřivnicí může fungovat,“ navazuje na Kalivodova slova technický ředitel týmu Tatra Buggyra Racing Robin Dolejš. „Pak přišel speciál Tatra 815, který se do dějin Dakaru zapsal jako Fat Boy, poté dva špičkové speciály Tatra Phoenix G2 a Tatra Phoenix G3. V lednu budeme na Dakaru bojovat o vysněného Beduína s evolučním modelem Tatra Phoenix už 4 generace. Do toho testujeme prototypové díly. Pořád se posouváme vpřed a o tom to musí být. Pokud motoristický sport něco neodpouští, je to propadnutí myšlence, že všechno je tak dobré, že už to lepší být nemůže.“ Zároveň se však Robin z pozice poloviny úspěšné dvojice konstruktérů Dolejš – Vršecký, která postupnými kroky vyvinula po sedmi letech mistrovský truckový speciál Adama Lacka, brání srovnání závodního tahače a dakarského speciálu. „Jedná se o dvě nesrovnatelné motoristické disciplíny a stejný počet nesrovnatelných aut. Na okruhu není písek, chybí duny, spoustu věcí lze předvídat. Dakar má jednu velkou jistotu, a to, že dokud není auto v cíli, není nikdy nic jisté.“
Spolupráce TATRA TRUCKS a. s. a týmu Buggyra není ovšem „pouze“ o závodění. „Dohodli jsme se na tom, že s dalšími jezdci našeho týmu budu pracovat na testování nových aut s cílem konstrukčního ladění podvozku, což považuji za velkou výzvu,“ prozradil dvojnásobný Evropský šampión v závodech tahačů a dlouhodobě nejrychlejší trucker planety David Vršecký.