Skončilo mistrovství světa olympijských tříd
Mistrovství světa olympijských tříd, které bylo zároveň první olympijskou kvalifikací skončilo. Bohužel nikdo z českých reprezentantů místo na olympijských hrách nevyjel, ale některým chyběl jen malý kousek.
Windsurfařky těsně za kvalifikací
Prvních 11 zemí si v této třídě vyjelo kvalifikaci na olympiádu. Flotile vévodí Izrael, v první patnáctce bylo šest žen z této země a zároveň vybojovaly zlatou a stříbrnou medaili. Naše reprezentantky byly hodně blízko kvalifikaci, 36. místo Barbory Švíkové znamená 15. místo mezi státy (Francie se nepočítá, jako domácí země je kvalifikovaná automaticky). To dává velkou naději na příští kvalifikaci, v zimě se pojede druhá na Lanzarote a třetí na jaře v Hyeres. Je skvělé, že v týmu je minimálně pět skvělých závodnic (Nela Sadílková v Haagu nestartovala), takže pokud se jedné nedaří, nahradí ji další.
Kateřina Švíková skončila v Haagu na 40. místě, juniorka Kristýna Piňosová z iQFoil RODOP teamu na 55. místě a Kateřina Altmannová na 57. z 88 závodnic.
„V Haagu foukalo pouze na začátku, kdy třída iQFoil ještě nezávodila. My jsme pak hodně čekali na vítr, vše navíc komplikoval silný proud. Místo plánovaných 25 rozjížděk se jich odjelo jen 14. Bylo to velmi těsné, každá drobná chybička měla obrovský vliv na výsledek,“ hodnotila Barbora Švíková
Našim mužům se dařilo méně, Karel Lavický trpěl v počátku závodu na nedostatek větru, aby se v závěru závodu vzchopil a předjel o kousek juniora Davida Drdu z iQFoil RODOP teamu. Ten si bohužel v závěru připsal dva předčasné starty, a navíc po srážce s jiným závodníkem musel odjezdit jeden den závodu s poškozeným foilem. David směřuje především na OH 2028. Karel Lavický skončil na 77. místě, David Drda o dvě příčky za ním.
„Závody pro mě začaly dobře, po prvním dnu jsem figuroval na 64. místě, bohužel další den jsem měl hned ve druhé rozjížďce kolizi a musel jsem den dokončit s poškozeným foilem a sestupnou formou jsem bohužel po dvou předčasných startech poslední den, z nichž jsem jeden nemohl škrtnout, závody i zakončil,“ říkal trochu zklamaně David. A tak i oba naši windsurfaři budou muset bojovat o kvalifikaci na olympiádu příští rok.
Kiteboardisté také mohou pomýšlet na olympiádu
Nejlepším z našich byl junior Vojtěch Koška na 39. místě, dále byl Jindřich Houštěk na 71. místě z 84 kiteboardistů. Dominika Braunová zajela na 40. místě a Monika Žižlavská na 48. místě z 53 kiteboardistek.
„Závod jsem si užil a získal mnoho cenných zkušeností. Bohužel jeden den jsem měl technický problém s kitem a nemohl jsem kvůli tomu jet dvě rozjížďky, jinak mohl být výsledek ještě o trochu lepší. Moc se těším na poslední možnou kvalifikaci, která bude pro kiteboardisty příští rok na jaře ve Francii v Hyeres. Myslím, že tam mám šanci se kvalifikovat a budu na tento závod speciálně trénovat,“ zhodnotil Vojta Koška.
Ani ILCA není bez šancí
Ve třídě ILCA 7 o kvalifikaci bojují oba bratři Teplí. Oba v Haagu skončili ve zlaté skupině. Viktorovi se podařil poslední den. „Zajel jsem 11. a 13. místo a posunul se na celkovou 57. příčku. Byl to těžký závod – strašně silné proudy závodění hodně ovlivnily. Hlavně starty – když byl proud proti, nedalo se pořádně ani odstartovat. Větru bylo málo, hodně se čekalo, doufám že příští kvalifikace pro nás bude příznivější. Ať už ta v zimě na mistrovství světa v Austrálii nebo poslední šance na jaře v Hyeres,“ věří Viktor Teplý. Jeho bratr Ondřej skončil jen o pár příček za ním na 64. místě ze 138 startujících lodí.
Našim reprezentantkám ve třídě ILCA 6 se nedařilo. Klára Himmelová vybojovala 90. místo, Alessia Palanti v polovině závodu odstoupila a byla 108. ze 110 závodnic. Také ony mají ale ještě dvě možnosti, aby se na olympiádu kvalifikovaly. „Vše často není úplně podle představ, ale budu nyní trénovat na 150 % a pokusím se zajet dobrý výsledek na mistrovství světa do 21 let, které mě čeká na podzim, a pak samozřejmě na další kvalifikační regatě,“ řekla Alessia.
Český 49erFX zatím daleko od postupu
Zosia Burska a Sáta Tkadlecová ve třídě 49erFX nasbíraly spoustu zkušeností a věříme, že v kvalifikaci uspějí příští rok. Skončily na 50. místě z 58 lodí.
Úspěšný byl trenér Jakub Kozelský – jeho svěřenkyně skončily celkově čtvrté a olympiádu pro Belgii zajistily. Gratulujeme!
Páté místo pro Dana Bínu
V Braassemermeeru se zároveň jelo mistrovství světa pro paralympijské třídy. Daniel Bína vybojoval páté místo – nebýt jednoho smolného dne, sahal i po medaili, a Saša Sadílek skončil jedenáctý.
„V lodní třídě 2.4mR startovala flotila pouze 12 lodí, ale ze tří kontinentů a devíti zemí. Takže flotila sice malá počtem, leč velká kvalitou. Měl jsem jeden smolný den – nejdříve mi před startem první rozjížďky vyjelo ráhno ze stěžně (pomohl rakouský kouč), nicméně na start jsem dojel na poslední chvíli, a nakonec rozhodnutí napálit extrém, který nevyšel. V další rozjížďce jsem měl incident s rakouskou lodí a prohrál následný protest,“ napsal Daniel Bína. Celkově zvítězil velmi suverénně Němec Heiko Kroger před dvěma italskými závodníky.
Z pohledu rozhodčího
Václav Brabec byl na mistrovství světa v Haagu členem mezinárodní jury. Působit jako Digital Official, čímž podporoval rozhodčí na vodě i při projednávání protestů a dohlížel na konzistenci rozhodování. Nejzajímavější byla práce při závěrečných medailových rozjížďkách kiteboardistů. „Při nich totiž na rozdíl od ostatních tříd nejsou žádní rozhodčí na vodě, vše jsme kontrolovali a rozhodovali my z věže. Místo penalty kitaři při porušení pravidel dostanou bod navíc,“ vysvětloval Václav Brabec. „Během závodu bylo naším úkolem procházet natočená videa a upozorňovat jury na případná porušení pravidel. Tým video rozhodčích fungoval na jachtařských závodech teprve potřetí – poprvé to bylo na olympiádě v Tokiu, pak letos na test eventu v Marseille a teď v Haagu,“ upřesnil.
Eva Skořepová - PR manažerka Českého svazu jachtingu