Regenerace svalů
Regenerace svalů po cvičení je důležitá
Fyzické cvičení je pro člověka velmi potřebné. Bez ohledu na to, jakou formu cvičení zvolíte, stojí za to poskytnout tělu dostatečný odpočinek. Správná regenerace by se měla týkat především lidí provozujících silové a vytrvalostní sporty. Pro pravidelný trénink tohoto typu je rozhodující. Odpočinek by se měl týkat jak nervového, tak svalového systému.
Základní formou odpočinku, která urychlí regeneraci svalů, je den volna od tréninku (Rest Day). Aby svaly zpevnily a zregenerovaly, potřebují pauzu. Jejich úplné uzdravení obvykle trvá 48 až 72 hodin. Toto číslo se liší v závislosti na trénované partii, úrovni vašeho tréninku, životním stylu a intenzitě tréninku. Neznamená to ale, že by tak dlouho měla trvat doba nečinnosti. 1 nebo 2 dny pořádného odpočinku naprosto stačí.
Jak regenerovat svaly?
Nejúčinnějším regeneračním procesům dochází při cvičení s nízkou intenzitou. Hovoříme o aktivitách, jako je chůze, pohodová jízda na kole nebo návštěva koupaliště. Pak oběhový systém nejen efektivněji dodává krev s kyslíkem a dalšími živinami do svalů, ale také se zbavuje metabolitů produkovaných při cvičení. To vše má velmi pozitivní vliv na jejich regeneraci. Tento způsob odpočinku funguje mnohem lépe než totální lenošení.
Bylinky používané pro zlepšení svalové kondice mají regenerační účinek. Živiny obsažené v bylinkách podporují regenerační procesy. K tomuto účelu se nejlépe hodí léčivé byliny jako meduňka, která snižuje napětí, a heřmánek, který snižuje zánět. Pískavice je zvláště důležitá pro svalovou hmotu, protože zvyšuje hladinu testosteronu. To zvyšuje účinnost a sílu. Také bylinky obsahující železo a ty, které podporují jeho vstřebávání, jako je kopřiva.
Takzvané adaptogenní byliny pomáhají tělu adaptovat se na obtížné, nepříznivé podmínky prostředí. Z řeckého adapto znamená „přizpůsobit se“. Adaptogenní rostliny regulují vnitřní procesy, díky nimž je schopna udržovat rovnováhu. Seznam adaptogenů je poměrně dlouhý. Existuje však skupina nejoblíbenějších adaptogenních rostlin, kam patří: ženšen, schizandra čínská, Rhodiola rosea, lékořice hladká a lékořice čínská, lycyrrhea líná, paniculata, bacopa drobnolistá a světlice barvířská. Adaptogeny ovlivňují dřeň nadledvin, stimulují jejich práci, zlepšují odolnost těla vůči stresu a zvyšují odolnost vůči přetížení.