Olympionik Viktor Teplý ukončil jachtařskou kariéru

Viktor Teplý, který reprezentoval Česko ve třídě ILCA 7 (dříve Laser Standard) na olympijských hrách v Londýně a v Riu, ukončil na začátku letošního roku jachtařskou kariéru na nejvyšší úrovni. Zeptali jsme se ho, co ho k tomu vedlo.

Jachting je sport, který mě velmi baví a věnoval jsem se mu celý život. Na druhou stranu však vím, jak náročné je tento sport dělat na profesionální úrovni a jaké úsilí a odhodlání musí člověk vynaložit k tomu, aby se posouval dál, nebo se jen udržel na stávající úrovni. Bylo to velmi těžké rozhodování, ale s postupem času se životní priority mění a došel jsem k závěru, že už bych nebyl schopen dát přípravě maximální nasazení, bez kterého to v profesionálním sportu nejde.

Zdroj dynamické sekce: » Jachting - V. Malý - konec kariery (Fotogalerie)

Proč toto rozhodnutí přišlo právě v olympijském roce těsně před kvalifikací?

Olympiáda je velká motivace, mým cílem bylo získat místo pro Českou republiku na první kvalifikaci minulý rok v nizozemském Haagu. Přípravě jsem věnoval maximální úsilí, ale bohužel to nevyšlo. Po delším rozhodování jsem došel k závěru, že bych se na další kvalifikace nebyl schopen svědomitě připravit. Současně věřím, že olympijské místo ve třídě ILCA 7 vyjede můj brácha Ondra, kterému moc fandím.

Tvůj bratr byl minulý týden na kvalifikaci v Austrálii. Nemrzí vás to, že jste tam nebyli spolu?

Ve dvou se to lépe táhne. Poslední dva roky, od chvíle, kdy Ondra přestoupil na ILCU 7, jsme absolvovali téměř všechny závody a tréninky společně. Bylo to hezké období a myslím, že nás to oba posunulo. Pravidelně sleduji Ondrovy výsledky a jsme spolu ve spojení.

Jak vidíš jeho šance na kvalifikaci? V Austrálii to nevyšlo…

Jednoduché to nebude, ale určitě na to má a moc mu držím pěsti. Další kvalifikace čeká na Ondru v polovině února v Athénách na mistrovství Evropy. Toto místo dobře zná a věřím, že se mu tam bude dařit.

Co nyní budeš dělat? Jakou práci?

Souběžně s jachtingem jsem vystudoval ekonomii na Masarykově univerzitě. Rád bych se nyní realizoval v tomto oboru. Zároveň se chci i nadále věnovat jachtařské firmě KiviSailing a podílet se na rozvoji jachtingu u nás.

Tvá firma KiviSailing vloni podpořila dětský jachting. Budeš v tom pokračovat?

Jachting je pro děti skvělý sport. Nejenže rozvíjí fyzické dovednosti, ale zároveň i strategické myšlení a mentální odolnost. Je to sport, který je velmi různorodý, a každý den na vodě představuje novou výzvu a dobrodružství. Vše se navíc odehrává ve velmi přátelském a rodinném prostředí. Já sám mám díky jachtingu spoustu blízkých přátel. Na dětství v jachtingu mám krásné vzpomínky a budu moc rád, když si k tomuto sportu najde cestu co nejvíce dětí. Podporovat dětský jachting mi proto dává největší smysl a KiviSailing v tom bude určitě i nadále pokračovat.

Budeš se dál věnovat jachtingu ryze rekreačně nebo aspoň občas i závodit? Na jaké lodi? Nebo už na loď do smrti nesedneš?

Lasera (ILCU) si určitě nechám a pár závodů plánuji odjet. Akorát vrcholy sezony budou trošku jiné než doposud. Letos se pokusím vyladit formu na Veletržní regatu v červnu a pak na obhajobu titulu na MČR na podzim (úsměv).

Neplánuješ se stát trenérem, abys mohl své zkušenosti předat dál?

Trénování by mě bavilo, ale jde o velmi časově náročné povolání. Naplno se tedy trénování nejspíš věnovat nebudu, ale příležitostně moc rád nějaké zkušenost předám.

Na jaký sportovní moment v kariéře nejraději vzpomínáš?

Nezapomenutelné zážitky jsou pro mě zahájení olympiád. Příležitost nastoupit před plným a jásajícím stadionem se nám jachtařům moc často nenaskytne. Zároveň tam člověk potká a popovídá si s nejlepšími českými i světovými sportovci, takže bomba.

Z jachtařských momentů nejraději vzpomínám na poslední den kvalifikace do Ria 2016 na Mallorce. Zbývala dvě místa a já před posledním dnem držel to druhé. Byly v plánu dvě rozjížďky. Po první z nich se sice další země dotáhly, ale já stále držel postupové místo. Obecně byla špatná předpověď a po první rozjížďce přišel déšť, lehl vítr a závodní komise nás poslala na břeh. V ten moment už jsem se radoval, že to mám v kapse. Vzhledem k tomu, že to byla kvalifikace, si ale komise nedovolila závod ukončit a čekali jsme dlouhé hodiny na břehu. Bylo to nekonečné. K mé nelibosti se k večeru obloha vyčistila, začalo foukat a poslali nás zpět na vodu. Odstartovali jsme rozjížďku, která rozhodovala o všem. První stoupačka se mi vůbec nepovedla a v ten moment už jsem byl mimo postupová místa. Naštěstí díky dobrým zaďákům a strategii se mi podařilo prokousat se polem dopředu a získat postupové místo do Ria.

Tvoje vrcholná jachtařská kariéra byla hodně dlouhá… Uteklo to rychle?

Uteklo to neuvěřitelně rychle. Zrovna dnes jsme se s tátou, který byl také jedním z mých trenérů, bavili a nemohli uvěřit, že už to je pomalu 12 let, co jsme byli na olympiádě v Londýně.

Máš dvě dcery, budou jachtařky?

K jachtingu je vést plánujeme, ale do jaké míry se budou jachtingu věnovat, to už necháme na nich.

Jak vidíš své následovníky v jachtingu? Jakým směrem by se měl český jachting ubírat?

Máme v Česku plno talentovaných jachtařů, ale prosadit se v mezinárodní konkurenci proti závodníkům, kteří mají k dispozici moře a fungující týmy je velmi náročné. Obecně jako jednu z nejtěžších věcí jsem v rámci své jachtařské kariéry shledával nalezení dobrého trenéra, kvalitních sparing partnerů a týmu, ve kterém bych se cítil dobře a mohl jachtařsky růst. Myslím, že by český jachting v rámci výkonnostního sportu měl stavět na stabilní spolupráci se zkušenými trenéry, kolem kterých se bude budovat tým a zároveň i uchovávat know-how.

Současně jsem přesvědčen, že dobré jachtaře vychovává konkurence a silné pole. Jsme v jachtařském měřítku relativně malá země a myslím, že je škoda se „rozmělňovat“ mezi velké množství lodních tříd, které u nás máme. 

Na závěr bych chtěl poděkovat za dlouholetou podporu Českému svazu jachtingu a Olympu – centru sportu Ministerstva vnitra, a také mé rodině, která mě k jachtingu přivedla a byla vždy mojí oporou.

My děkujeme tobě za rozhovor a vynikající dlouholetou reprezentaci Česka v jachtingu a přejeme ti mnoho dalších úspěchů v osobním životě i budoucí kariéře.


Viktor Teplý (1990)

Pochází z jachtařské rodiny. Začínal na dětské lodní třídě Optimist a na svém kontě má celou řadu skvělých výsledků. Na olympijské třídě Laser Standard, dnes se stejná loď jmenuje ILCA 7, jezdí již od roku 2010. Je několikanásobným mistrem České republiky, účastníkem olympiád v Londýně 2012 a v Riu 2016, dvojnásobným mistrem Evropy a vicemistrem světa ve třídě D-One. V roce 2022 zajel historicky nejlepší výsledek pro ČR na mistrovství světa třídy ILCA 7.

Společně s bratrem Ondřejem se vloni pokoušel o kvalifikaci na OH 2024 v Paříži ve třídě ILCA 7. Oba na MS v Haagu, které bylo první kvalifikací na OH, skončili ve zlaté skupině. Vloni se Viktor stal mistrem ČR ve třídě ILCA 7 na Lipně, které se jelo v rámci regaty na oslavu 130 let českého jachtingu. Závodil celý život za Jachtklub Brno. Vystudoval ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně.

Lodní třídy, ve kterých v minulosti závodil: Optimist, Evropa, D-One, ILCA 4.7, ILCA 6 a ILCA 7

Mgr. Eva Skořepová - PR manažerka Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting