Nejlepší evropští bikeři si dali dostaveníčko v Brně u mamuta
Jihomoravská metropole není jen městem hokejové Komety, motocyklových Velkých cen, výborného basketbalu nebo zašlé slávy fotbalové Zbrojovky. Je i městem cyklistiky.
Vždyť kdo by neznal jména olympijského vítěze ve stíhacím závodě v Tokiu 1964 Jiřího Dalera, dvacetinásobných mistrů světa v kolové Jana a Jindřicha Pospíšilových, legendárních čtyřnásobných světových šampiónů na tandemu Vladimíra Vačkáře a Miroslava Vymazala, vítězů Závodu míru z let 1964, 1972 a 1990 Jana Smolíka, Vlastimila Moravce a Jána Svorady, později úspěšného i v profipelotonu, nebo třeba Jiřího Škody, Ivana Kučírka, Miloše Hrazdíry, Michala Klasy, Svatopluka Buchty, Jozefa Regece, Pavla Buráně, Pavla Kelemena a dalších osobností spojených s Favoritem či Duklou Brno, tedy s brněnskou cyklistikou.
Prohlédněte si velkou fotogalerii Kateřiny Pavlíčkové:
V červenci se na čtyři dny stalo Brno centrem závodů horských kol, uskutečnilo se zde totiž mistrovství Evropy ve všech hlavních MTB disciplínách. Přestože Česká republika tradičně hostí soutěže evropského i světového poháru, kompletní mistrovství Evropy se zde konalo teprve podruhé, poprvé se tak stalo v roce 1995 ve Špindlerově Mlýně.
Bikeři v Brně od 25. do 28. července bojovali celkem o 9 titulů. Na programu byly smíšené štafety, závody mužů a žen v soutěži Eliminator, samozřejmě nechyběla nejatraktivnější a nejnáročnější disciplína cross-country v kategoriích juniorek, juniorů, mužů a žen do 23 let a elitních kategoriích mužů a žen. Kromě toho se ve dnech 25. a 26. července utkali závodníci nad 35 let v kategoriích Masters. Mistrovství Evropy bylo také možností získat body do kvalifikace o účast na olympiádě v Tokiu 2020.
Závodníci poměřili síly na tratích Bikearény Anthropos ve svazích lesoparku na břehu řeky Svratky, v sousedství stejnojmenného výstavního pavilonu. V pavilonu Anthropos je umístěna stálá expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy a Evropy a jeho nejatraktivnějším exponátem je rekonstrukce mamuta v životní velikosti. Historie bikearény tak daleko samozřejmě nesahá. Areál vznikl před několika lety s cílem nabídnout široké veřejnosti ke každodennímu využití různě náročné tratě pro cross-country v atraktivní lokalitě blízko centra města. Závodní tratě byly před evropským šampionátem testovány při domácích soutěžích – Českém poháru a Mistrovství ČR. Po loňském poháru byla trať rekonstruována právě pro účely mistrovství Evropy. Je rychlá a velmi technická. Jeden závodní okruh o délce 4 100 metrů má převýšení 210 metrů. Divácky nejatraktivnější sekce Cannondale Twins a GT Extrem se nacházejí v těsné blízkosti a jsou koncipovány tak, že diváci viděli závodníky v jednom kole víckrát.
Největší zájem fanoušků, kteří vytvořili skvělou atmosféru, se pochopitelně soustředil na elitní kategorie cross-country. Závod žen jednoznačným způsobem ovládla Švýcarka Jolanda Neffová, která tak obhájila titul z loňského roku. Obdivuhodná byla zejména její suverenita i v těch nejobtížnějších sjezdech. Soupeřky se jí od začátku dívaly na záda, druhou Ukrajinku Janu Belomojnou za sebou nechala o téměř 3 minuty. Bronz si z Brna odvezla Němka Elisabeth Brandauová.
Mezi muži byl při absenci Nina Schurtera největším favoritem Mathieu Van der Poel z Nizozemska. Jedna z nejzářivějších hvězd současné cyklistiky dominuje na každém kole, na které usedne. Nejinak tomu bylo i v Brně. Přes nepříjemný pád hned v prvním kole Van der Poel triumfoval s náskokem 43 sekund, druhý dojel již 37letý Švýcar Florian Vogel, třetí místo získal další Nizozemec Milan Vader.
Čeští bikeři v Brně na medaili nedosáhli. Nejblíž k ní byla ve sprinterské disciplíně eliminátor Barbora Průdková, která ve finále žen skončila čtvrtá. V cross-country juniorek překvapila sedmým místem Adéla Holubová, mezi juniory se na desáté místo prosadil Jan Zatloukal. Nejlepší desítku atakoval v průběhu závodu mužů do 23 let také Matěj Průdek, nakonec obsadil 18. místo. V téže kategorii mezi ženami byla Tereza Sásková třináctá. Stejné umístění získala jako nejlepší Češka v elitní kategorii žen Jitka Čábelická. V závěrečném závodě mužů se dlouho pohyboval ve skupině, která za Van der Poelem bojovala o zbývající cenné kovy, Ondřej Cink, kvůli technickým problémům se ale v posledním kole propadl na 12. místo.
Kompletní výsledky: https://www.mtbbrno.eu/results