Nejdelší dvě kola kariéry Jürgena Bartha

Před čtyřiceti lety se odehrál jeden z nejnapínavějších závodů v Le Mans v historii. Hrdina tohoto dramatu Jürgen Barth bude patřit k významným hostům závodního víkendu historických vozů The Most Historic Grand Prix, který mostecký autodrom premiérově přivítá 12. až 14. května. Jedna z legend motoristického sportu přijala roli ambasadora, ujme se funkce sportovního komisaře všech hlavních závodů s výjimkou FIA Lurani Trophy. Sympatický Němec oslaví na konci letošního roku sedmdesáté narozeniny, letošní rok je tak pro něj hned dvojnásob jubilejní.

Od roku 1976 FIA proměnila podobu mistrovství světa značek ve vytrvalostních závodech. Místo sportovních prototypů se jej směly účastnit jen výrazně upravená sériová auta skupiny 5, tzv. siluety. Pro sportovní vozy skupiny 6 byl vypsán šampionát sestávající z kratších závodů. Pořadatelé v Le Mans tím nebyli nadšení. Proto svou 24hodinovku vypsali pro obě kategorie.

Porsche

U Porsche vytvořili na bázi klasických 911 nový vůz 935, který měl reálnou šanci navázat na triumfy z let 1969 až 1971. Tyto vozy skutečně neměly v následujících letech soupeře. Koncem roku 1975 kohosi ve vedení automobilky napadlo vyzkoušet i prototypy skupiny 6. Vzhledem k tomu, že ve skladech byla spousta dílů pro sportovní vozy 917, byl nápad přijat. Vznikl tak prototyp 936, do něhož byl zabudován upravený motor z 911 přeplňovaný turbodmychadlem.

V roce 1976 Porsche v barvách Martini Racing triumfovalo na obou frontách a vyhrálo i v Le Mans. Pro rok 1977 byl program omezen na siluety a dva vozy 936 se objevily jen v Le Mans. Tam se jim postavily čtyři tovární vozy Renault-Alpine posílené dvěma prototypy Mirage se stejnými motory.

Už v úvodu musel pro poruchu odstoupit favorizovaný vůz 936 dvou bývalých vítězů Jackyho Ickxe a Henriho Pescarola. Brzy na to druhý vůz, řízený Haywoodem a Barthem, na dlouho zastavil v boxech a propadl se na 41. místo. Vedení týmu proto jeho jezdeckou sestavu doplnilo o Jackyho Ickxe. Belgičan nasadil v noci ďábelské tempo a předjížděl jedno auto za druhým.

Vedení Renaultu znervóznělo a hnalo své jezdce vpřed. Jenže jejich turbomotory tehdy ještě neměly potřebnou spolehlivost a jeden za druhým končily v oblacích kouře. V neděli v poledne už bylo Porsche v čele s velkým náskokem před posledním vozem Mirage-Renault.

Chybělo 45 minut do konce, když Hurley Haywood zabočil do boxů s kouřícím motorem. Jeden píst se propálil. Mechanici odpojili vstřikování a zapalování postiženého válce a uvedli motor do provizorního stavu, aby vydržel jedno kolo nutné pro dokončení závodu po uplynutí 24 hodin. Do vozu usedl Jürgen Barth, který byl více než závodníkem vývojovým inženýrem. Věděl tedy, jak s motorem zacházet, aby potřebných 13,5 kilometru absolvoval v potřebném čase.

Jenže ve snaze udržet motor v optimálním režimu byl Barth příliš rychlý, a do cíle dojel před uplynutím 24. hodiny. Zastavit a počkat nemohl, protože motor by čekání a nový rozjezd nevydržel. Musel proto se svým

autor: automobilka Porsche

Porsche 936/77, vydávajícím děsivý zvuk, absolvovat ještě jedno nekonečně dlouhé kolo. Barth tento pro závodníka neobvyklý úkol zvládl, a dosáhl tak svého největšího jezdeckého úspěchu.

TZ: Autodrom Most
foto: automobilka Porsche

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting