Měření eVito potvrdila skvělou kondici Aleše Lopraise na Dakaru

Aleš Loprais a celý tým se letos na Dakaru poprvé, díky naprosto čerstvému partnerskému projektu eVito, podrobují i pravidelnému měření tělesných a zdravotních parametrů. Získaná čísla prozradila o posádce a průběhu závodu mnoho zajímavého, nabídla na soutěž pohled z úhlu, o kterém ještě nikdo zatím neinformoval. Ukázalo se například, že i při závodech jako Dakar, které jsou především o jízdě, se dá denně nachodit i neuvěřitelných 15 kilometrů pěšky.

eVito je plně medicínsky certifikované zařízení od společnosti SHERLOG eVito, které slouží k monitorování zdraví a životního stylu. Společnost SHERLOG eVito, a.s., je novým členem Secar Bohemia Group, jejíž tradice sahá do roku 1992. Bohaté zkušenosti s vývojem high tech hardwaru i softwaru a zároveň s poskytováním přidružených služeb se přenesly do tohoto nového telemedicínského projektu. Systém prostřednictvím koncových měřicích zařízení (tlakoměr, krokoměr, váha atd.) monitoruje tělesné a zdravotní parametry a měření bezdrátově přenáší na server. Výsledná data jsou zpracována dle medicínsky podložených algoritmů a klientovi se dostane doporučení nebo dojde k upozornění lékaře. Systém eVito byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky – lékaři, odborníky na výživu i sportovními trenéry. Více na www.evito.cz.

„Chronický stres a vypětí jsou častou příčinou arteriální hypertenze. Dočasné zvýšení krevního tlaku v rámci extrémní zátěže, kterou závod Dakaru rozhodně je, nemusí být nutně nebezpečné. Díky telemonitoringu jsme však schopni sledovat, jak jsou výkyvy vysoké. Hodnota Aleše Lopraise vykazuje v rámci podmínek minimální vzestup a ukazuje na překvapivě dobrou kondici pilota," říká prof. Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterého jsme požádali o stanovisko k Alešovým hodnotám.

Členové týmu, kteří prokazují během závodů vyšší fyzickou aktivitu, jež se dá vyčíst z hodnot naměřených krokoměrem, se mohou pochlubit stabilním tlakem. Patří k nim i foto a video redaktor Martin Zemánek, který jede v doprovodném vozidle a na Dakaru nachodí průměrně 12–15 tisíc kroků denně. Jeho dosavadní rekord v rámci závodu je 22 tisíc kroků, což u dospělého muže znamená skoro 15 kilometrů. Z údajů je patrné, že Martin v týmu zároveň funguje jako rychlá spojka.
Další člen týmu, několikanásobný vítěz rallye a Alešův strýc Karel Loprais, který závod bedlivě sleduje a s námi komentuje, zaznamenal během soutěže zvýšený krevní tlak, což vzhledem k jeho celkově vysokému tlaku není ideální. On sám k tomu poznamenal: „Zvýšené hodnoty bezpochyby souvisí s uplynulým svátečním obdobím, které se bohužel podepsalo i na mírném nárůstu mé hmotnosti."

Významné ukazatele týkající se zdravotního stavu a tělesných funkcí získává posádka kamionu nepřetržitě díky speciálním medicínským zařízením eVito, jimiž jsou vybaveni všichni členové týmu. Díky měřicímu přístroji má posádka neustálý přehled nejen o své tělesné hmotnosti, obsahu vody, tuku a svalů v těle, ale také o svém tlaku, tepové frekvenci či o počtu ušlých kroků.

Aktuální informace o tom, jak se posádce daří, ale i novinky vyplývající z pravidelného měření tělesných parametrů účastníků a další zajímavosti můžete sledovat na stránkách: http://dakar.evito.cz/.

V současné chvíli se nemůžeme více rozepsat o dakarském hubnutí. Probíhá totiž tipovací soutěž, inspirovaná měřením eVito, ve které mají soutěžící co nejpřesněji uhodnout, o kolik kilogramů posádka 503 Princezny 69 během letošní rallye zhubne. Více na: www.loprais.cz/dakar/cz/soutez.

Takže sledujte 11. etapu velkého závodu.

Varování: pozor možná Vám to zvýší tlak a tep!

Lucie Houthoofdtová

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting