KM Racing představuje svůj Buggy Program
Nejen při lednovém Dakaru, ale i po celý rok v dalších disciplínách offroadového závodění bude k vidění logo KM Racingu a jeho partnerů. Hned trojice terénních buggy rozšiřuje dosavadní bohatou paletu aktivit týmu, jenž v minulosti dokázal na Dakaru obsadit všechny dostupné kategorie a dále sází na svou univerzálnost.
Nejmenším zástupcem v kategorii buggy je Jakub Mrvka, který se účastní českého šampionátu v kartcrossu. Mladá disciplína s malými, ale velmi hbitými bugginami, osazenými motory Honda o objemu 600 ccm, si razí cestu na výsluní. Specifické jízdní vlastnosti vozidlům dodávají nejen malá kola, ale také pohon pouze zadních kol, jako u motokár. Jakub Mrvka obsadil v úvodním podniku letošní sezony v Humpolci třetí místo a stejná pozice mu patří i v celkovém pořadí.
Novinkou KM Racingu je zcela nová buggy KM PGO BUGGY, dostavěná v těchto dnech v sedlčanských týmových dílnách. Z původního výrobku zůstal jen podvozek, celá nosná konstrukce vozu byla rozšířena, aby speciál mohla pilotovat dvoučlenná posádka v českých offroadových soutěžích. Vůz, poháněný podélně uloženým motorem Volkswagen o objemu 1,6 litru a výkonu 178 koní, budou v domácích soutěžích pilotovat zástupci rodu Macíků – zejména pak Martin Macík mladší. Jeho otec a majitel KM Racingu se dle svých slov hodlá do závodního programu nového stroje rovněž zapojit. Speciál zajímavých tvarů zaujme masivním zavěšením kol, přičemž přední i zadní kola jsou poháněna.
A do třetice – největším zástupcem KM Racing Buggy Programu bude speciál MD Optimus, poháněný čtyřlitrovým motorem Nissan. Vůz už příznivci KM Racingu znají z Dakaru 2014. Jde o plně profesionální techniku, určenou pro dálkové soutěže, přičemž poháněna jsou pouze zadní kola, ale vůz je vybaven centrálním dohušťováním kol i samočinným hydraulickým zvedákem, určeným pro zvednutí vozu v případě defektu nebo při vyprošťování z písku. Vozidlo bylo po Dakaru 2014 zcela repasováno a v průběhu letošního roku bude nasazeno do několika menších soutěží – na programu je Baja Spain v červenci, Baja Hungaria v srpnu a Rallye OiLibya v Maroku, která se koná v říjnu. Posádku bude tvořit talentovaný mladý závodník Jakub Knoll, který už okusil maratonské závodění nejen jako člen posádky Vlastimila Vildmana při loňské Hungarian Baja, ale i jako člen týmového press caru při letošním Dakaru, s navigátorem Jakubem Firstem, který tak po roli mechanika okusí novou úlohu při dálkových soutěžích.
"Na českém trhu je nyní minimálně deset kvalitních kamionů pro Rallye Dakar, ale vzhledem k jejich specifickému ovládání a menšímu počtu přípustných soutěží je jejich využití omezené. Rádi bychom posílili dobré jméno KM Racingu po celý rok i na menších podnicích a zároveň pomohli rodící se nové generaci závodních jezdců, která jednou bude v české dakarské tradici pokračovat. Chceme, aby piloti, které podporujeme, získali brzy závodnické ostruhy, které mohou právě na soutěžích, jako je Dakar, jednoho dne zúročit, ať už to bude v osobním autě a nebo v kamionu. Celý buggy program tak vhodně a efektivně doplní naši existující nabídku," říká šéf KM Racingu Martin Macík.
Tým se po dokončení buggy KM PGO připravuje na intenzivní testy v tuniské osadě Ksar Ghillane na přelomu května a června. Kromě závodních kamionů tedy tuniskou poušť poznají i žluté bugginy. V létě čeká tým soutěž Baja Spain ve Španělsku a zmíněná Hungarian Baja v Maďarsku. Ostrým tréninkem před Dakarem bude Rallye OiLibya Maroc, kde se v říjnu sejde celá řada kvalitních posádek na posledním dakarském testu. Po zrušení Silk Way Rally jde dnes o druhou nejkvalitněji obsazenou soutěž světa. Poté už bude čas na další ročník Dakaru, který opět odstartuje i skončí v argentinském Buenos Aires.
KM Racing Media / Jiří Vintr