Jak se fotí Red Bull Air Race

Autor článku: Martina Burianová
Autoři fotografií: Martina Burianová, Martin Haleš

Závody Red Bull Air Race nejsou náročné jen pro piloty a jejich týmy. Jsou náročné i pro fotografy, jejichž cílem jsou perfektní reportážní a sportovní úlovky. Své o tom rozhodně víme s Martinem. Společně jsme v loňském roce na vlastní kůži zažili fotografování celkem tří závodů. První zastávkou byl dubnový Spielberg, poté červencová Budapešť a na závěr zářijový Lausitz. Martin si pro zpestření ještě přidal zastávku v japonské Chibě během června. V čem tedy spočívají naše přípravy, ale i samotný třídenní fotografický maraton?

Jak se fotí letadla

Příjezd na místo a páteční tréninkový den

Odjezd na závody je většinou plánován na čtvrteční večer, nebo na pátek brzy ráno. Po cestě stihneme většinou probrat plán na všechny tři dny, tedy, kdy vyrazíme na návštěvu pilotů, kdy zase na prohlídku pylonu, ale probereme i místa, odkud budeme jednotlivé piloty na trati fotit.

Po příjezdu na místo vedou naše první kroky do Media Centra, kde si vyzvedneme své novinářské kartičky, přidělené na základě žádosti o akreditaci, kterou musíme před každým závodem řádně vyplnit. Po převzetí novinářských kartiček se přesouváme ke skříňkám, kde máme možnost si uložit všechny nepotřebné věci. Pro jistotu pak ověříme aktuálnost časového harmonogramu a vyrážíme na focení prvního tréninku Challenger Class.

V době oběda se většinou pořádá tzv. Media Pylon Tour, během kterého se můžeme vydat na prohlídku pylonu, který je umístěn na trati, nebo mimo ni (v případě, že je trať situována na vodní ploše). V rámci prohlídky pylonu se dozvídáme, z jakého materiálu je pylon vyroben, jaké má rozměry, jakým principem je nafukován a kolik času zabere, než je opraven v případě jeho poškození letadlem během závodu. Navíc si pylon prohlédneme zvenčí, ale i zevnitř. Pozitivně hodnotím fakt, že celou prohlídku vede tým lidí, který pylony během závodů obstarává, takže se jedná o informace opravdu z první ruky. Informace jsou to opravdu zajímavé, ale pro jejich získání občas musíme oželet poklidnou pauzu na oběd, takže do sebe v rychlosti naházíme jídlo a opět vyrážíme s fotoaparátem v ruce k trati, tentokrát zachytit tréninky pilotů Master Class.

Během odpoledne se ještě jednou tréninky Challenger i Master Class opakují. Máme tak možnost oběhnout trať opravdu ze všech míst a rozhodnout se, které pozadí a místo mezi pylony bude nejlepší pro focení. Zároveň je také třeba vyzkoušet, jaké objektivy pro dané místo zvolíme a mimo jiné i jaké časy pro nás při nastavení fotoaparátu budou rozhodující.

Páteční den zakončujeme úpravou fotografií a vyhodnocením momentů, které se podařilo úspěšně zachytit a budou tak pro nás inspirací i pro další dva závodní dny. Fotografie upravujeme přímo v Media Centru, kde je nachystané sezení a internetové připojení. Je tedy možnost zpracované fotografie a reportáže rovnou odeslat do redakcí, se kterými spolupracujeme.

Jak se fotí RBAR

Sobotní kvalifikace znamená focení na jistotu

Sobotu začínáme tzv. Media Hangar Walkem, takže máme možnost strávit zhruba hodinu v místě, kde mají piloti svá letadla a zázemí pro týmy. Během této návštěvy je většinou prostor pro zachycení portrétů jednotlivých pilotů, ale i detailů jejich letounů, či fotografie jednotlivých týmů. Když zbývá čas, nezapomeneme ani na společné foto nás fotografů s piloty, kterým fandíme. Je to jeden z bonusů, který přináší post fotografa.

Poté nás čeká focení posledních tréninků Challenger Class, klasická rychlá pauza na oběd a focení posledních tréninků Master Class. V odpoledních hodinách přichází čas na kvalifikační lety a tak začíná jít do tuhého. V tento moment jsme již v plném soustředění, stejně jako jednotliví závodníci. Vyrážíme na předem zvolená místa, odkud je naším cílem přinést opravdu perfektní záběry každého pilota na trati.

Po skončení fotografování nastává čas na úpravu fotografií a jejich publikování, které opět provádíme v Media Centru, nebo na hotelu, kde jsme ubytováni. Na závěr dne máme většinou na výběr ze dvou variant: padnout vyčerpáním pod peřinu, či do spacáku, nebo vyrazit na Media Party pobavit se s ostatními nad sklenkou dobrého drinku, jehož obvyklým obsahem bývá Red Bull s příměsí alkoholického nápoje. Když to náhodou na Media Party člověk přežene, o to náročnější je pak nedělní vstávání do akce…

Jak se fotí RBAR

V neděli přichází prostor pro experimentování

Neděli začínáme obdobně, tedy Media Hangar Walkem, kde je cílem zachytit ty momentky, dokreslující houstnoucí atmosféru mezi piloty. Pak se odebíráme s foťáky na krku a Red Bully v rukách na vybraná místa v okolí trati a jdeme většinou experimentovat. První v harmonogramu na nás čeká focení Challenger Cupu. Po nafocení, dobu oběda obvykle využíváme i pro úpravu fotografií, abychom měli před odjezdem nachystaný dostatek materiálu k publikování. Po jídle je čas se vrátit zpět na plac, kde začíná hlavní část události, a to Round of 14 Master Class. Průběh dění na trati je pak přerušen vyhlášením vítězů Challenger Class a po krátké pauze přechází pozornost opět k pilotům Master Class, a to Round of 8 a následně Round of 4. Na závěr celého dne rozhodně nesmí chybět vyhlášení vítězů Master Class a tisková konference.

Jak se fotí RBAR

Fotografování těchto závodů je náročné, ale i fantastické

Oba nás s Martinem baví fotografování, a o to víc, když zrovna fotíme letadla. Je tedy skvělé být doslova v centru dění, moci se setkávat s jednotlivými piloty a zachycovat celý průběh těchto prestižních závodů. Nutno však podotknout, že pokud nedorazí vlna nepříznivého počasí a není tak nutné odpískat lety jednotlivých tříd, tak je poměrně málo času na přesuny mezi jednotlivými posty, odkud fotíme, ale i na úpravu fotografií, psaní rychlých reportáží, nemluvě o občerstvení. Občas doháníme úpravy fotografií, či psaní článků krátce po probuzení, ještě navlečení do spacáku a se sirkami v očích. Je to opravdu intenzivní třídenní maraton a bez těch správných lidí, se kterými tento čas člověk tráví, by to opravdu nešlo. A tak, jako je tomu u pilotů a jejich týmů, i v našem případě je velice důležitá spolupráce, ze které se později utvářejí projekty, jako je například AIRRACE-FOTO (www.airrace-foto.cz), ve kterém spojujeme naše nadšení pro to, co děláme.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting