Nejlepšího českého Železného muže Petra Vabrouška čeká v sobotu 13. října mistrovství světa v ironmanu na Havaji. V místech, kde před více než třiceti lety ironman vznikl, se český triatlet představí už počtrnácté v řadě. Tentokrát ale do Mekky ironmanu neodletěl v ideálním rozpoložení. Při tréninku ho totiž před čtrnácti dny srazilo auto a výsledkem střetu byl těžký otřes mozku, naraženiny a odřeniny. I když léčba probíhá velmi dobře, Vabroušek se do boje s porcí 226 kilometrů nevydá ve stoprocentním stavu.
Vabroušek odletěl na Havaj v neděli a po příletu už trénoval. Na úvod zvládl 3 km plavání, 60 km na kole a 8 km běhu. Podle jeho slov se zranění hojí dobře, ale nejvíce stále zlobí pohmožděné svaly na zádech a levé rameno. Doktor mu dokonce řekl, že problémy se zády má očekávat tři až šest měsíců, z čehož plyne, že na havajský závod nebude připraven na 100 procent. Přesto ale svou účast bere jako výzvu a jak prozradil v rozhovoru, udělá vše pro to, aby legendární závod dokončil.
Petře, v tréninku vás srazilo auto a s otřesem mozku jste skončil v nemocnici. Proběhlo vám hlavou, že byste kvůli tomuto incidentu mohl přijít o svou 14. účast na MS v ironmanu?
To mě samozřejmě ihned napadlo, ale snažil jsem se ani na chvilku si to nepřipustit.
Jak probíhala léčba? Kromě otřesu mozku jste měl i odřeniny a pohmožděniny...
Nasadil jsem kůru Wobenzymem. V rámci časových možností to ozařuji lampou Bioptron. Měl jsem týden ležet bez pohybu, ale už třetí den jsem opatrně šlapal na trenažeru, abych v těle trochu rozproudil krev a hojení se urychlilo. Pátý den jsem začal lehce klusat naboso po trávě. Šestý den po úrazu jsem už i vlezl do vody, nicméně první dva dny jsem mohl plavat jen pravou rukou. Stalo se to ale pouhých 16 dní před Havají, a tak jsem musel rehabilitaci maximálně urychlit.
Když jste začínal s tréninkem, určitě to bylo bolestivé. Popište, co vás nejvíce limitovalo?
U plavání pohmožděné levé rameno, u všech třech disciplín potom pohmožděné mezižeberní svalstvo na zádech. S tím mám problémy i při sezení, ve spánku a při jakékoli změně polohy. Má to ale trvat několik měsíců, tak se snažím si na to zvyknout a moc se tomu nepoddávat.
Jak jste na tom teď, kdy do závodu zbývají tři dny?
Už mohu i souvisle plavat, na kole už chvilku vydržím i v hrazdě, v běhu chvilku trvá, než se rozběhnu, ale pak už je to celkem v pohodě. Jen ještě nemůžu do maximálních intenzit. Mám ale ještě pár dnů čas!
Popište nám tratě na Havaji, krajinu a prostředí. Jaká je v místě závodu atmosféra?
Atmosféra samozřejmě fantastická! Triatlon tady v roce 1978 vznikl a od té doby se tu každoročně koná MS v Ironmanu. Člověk to cítí na každém kroku. Plave se v teplém a křišťálově čistém moři, potkat můžete velké želvy, delfíny, ale také žraloky. Těžká cyklistika vede podél západního pobřeží lávovými poli a musíte se vyrovnat s náročným profilem, silným nárazovým větrem, horkem i vlhkem. Závěrečný maraton je také poměrně kopcovitý a to už máte pocit, že se pečete zaživa.
Změnili se v důsledku vašeho zranění cíle před MS, nebo stále platí, že chcete vylepšit své maximum, kterým je 19. místo?
Určitě bych o to rád usiloval, mám za sebou jednu z nejlepších sezon. Nicméně tuším, že po zranění se asi do úplně 100% formy vrátit nestihnu. I tak to ale zkusím a dopředu nic vzdávat nechci.
Jací jsou podle vás největší favorité a také vaši největší rivalové? S kým se ze startovního pole nejvíce bavíte a nejvíce si s ním rozumíte?
Dostala se sem jen první padesátka celoročního profi rankingu, takže favorité a rivalové jsou prakticky všichni. Každý skalp se tady hodně počítá. Nejvíc si asi rozumím s Australany McCormackem, Shortisem a Jacobsem, s Belgičanem Van Hoenackerem, Dánem Henningem a Ukrajincem Zyemtsevem.
Po rozhovoru se Petr Vabroušek okamžitě vydal na trénink. V plánu byl pro tentokrát běh. Novinky, dění kolem nejlepšího českého ironmana a zajímavé rady sledujte na jeho oficiálním webu www.petrvabrousek.eu a také na jeho facebooku www.facebook.com/PetrVabrousek.
Přidat komentář
Přehled komentářů