Interserie již přes čtyřicet let křižuje Evropu!

Psal se tehdy rok 1970, když si někdo řekl, že založí závodní sérii jménem Interserie, a ta přežila až dodnes. Jedná se o jednu z vůbec nejstarších závodních sérií na kontinentu.

Rok 1970 znamenal start jednoho z nejstarších závodních seriálů starého kontinentu. Zakladatelem se stal Němec Gerhard Härle a vzorem pro založení závodů pro vozy skupiny Group 7 byl Nordic Challenge Cup spuštený o rok dříve ve Skandinávii. Začátky této série provázely vozy skupiny Group 7 a také Amerikou inspirované vozy Can.Am, tedy významného to závodního seriálu. První závody se konaly na německém autodromu Norisring a první ročník pamatuje také okruhy Keimola, Croft, či Thruxton. Historicky prvním vítězem na Norisringu se stal Jürgen Neuhaus z Německa na stroji Porsche 917 K,. Stejně tak zvítězil v  celé úvodní sezóně.

Mezi jeho soupeře patřila však hodně zvučná jména, jako Gianpiero Moretti, Ralf Kelleners, či Niki Lauda.

Kromě několika vozů Porsche startoval také McLaren, Lola, March nebo Alfa Romeo T33/3. Dalším úspěšným jezdcem, který se se svým Porsche Spyder 917 zapsal dvojím vítězstvím do dějin Interserie byl Fin Leo Kinnunen, kterého dalším doublem napodobil Švýcar Herbert Müller se Sauberem C5 BMW.

Rožánek

Interserie se vydala také k prvnímu závodu do Československa, když v roce 1979 se odjel první závod na staré trati v Mostě. Zvítězil v něm Norbert Przybilla z Německa s vozem TOY SC 302 Ford. Na stupních vítězů stál spolu s ním také vítěz druhé divize Kurt Lotterschmid na TOY SC 205 BMW, který v této a následující sezóně zvítězil ve společné klasifikaci. Od té doby se promotérům Interserie v Mostě zalíbilo a nebylo skoro roku, kdy by se v Mostě tento kdysi velmi úspěšný mezinárodní seriál neobjevil.

Do roku 1986, kdy došlo ke změně vyhlašování vítězů se mezi nejlepší zapsali ještě Walter Lechner z Rakouska, Roland Binder a Klaus Niedzwiedz z Německa.

Rakušan Walter Lechner kraloval v hodnocení jednotlivých divizí hned šestkrát a patří mu tak velmi velká úcta. Napodobit ho ještě dokázal Roland Binder, kterému se to podařilo hned pětkrát.

Časem se v Interserii kromě Can-am vozů začaly objevovat také bývalé formule F2 s kapotáží, vozy skupin C1, či C2, tedy již uzavřené závodní monoposty. S uzavřeným monopostem poprvé vyhrál Klaus Niezdzwiedz na Zakspeed C1/8 Ford. Ve stejném roce se však objevilo i zajímavé duo s vozy Gebhard, a to Frank Jelinski a Gerhard Berger, tedy Rakušan, který startoval ve formuli F1. Psal se tehdy rok 1984.

První Čech se objevuje v mezinárodní sérii v roce 1980 a Miran Velkoborský s prototypem MTX 2-03 Ford dokončil závod na desáté příčce. V sezóně 1977 absolvoval několik neúspěšných startů s MTX 2-01 Alpina, až jeho závod v Mostě znamenal první zápis do výsledkových listin.

Interserie

Rok 1983 znamenal pro Interserii další zajímavý milník, a to patronaci FIA v podobě evropského poháru a na startovní rošty přibyla nejen zvučná jména, ale také více jak osmsetkoňová monstra. Nezapomenutelné zůstává hlavně Porsche 956, či jeho novější modifikace 962. S nimi se postupně objevili Klaus Ludwig, Danny Ongais, John Winter, Jochen Dauer, či Walter Lechner. Později se objevuje modifikace Kremer Porsche CK6, či Kremer Spyder K8 a do listiny nejlepších se zapisuje Bernd Schneider, Manuel Reuter a Giovanni Lavaggi z Itálie. V té době se na svazích mosteckého autodromu doslova tísní stotisícové návštěvy, které zaplaví celé město. Divizi 2 v těchto silných letech Interserie střídavě vyhrává Roland Binder a Rakušan Karl Hasenbichler s vozem March Audi HSB.

Interserie se postupně začíná měnit a vedle monster Can-Am a prototypů skupiny C se začínají objevovat kapotované starší monoposty F1, F3000, či IndyCar. V té době vítězí Kanaďan Stirling, Rakušan Neuhauser, nebo Němec Becker s monoposty Lola C1 Judd V10, a dvou evolucích Minardi Ford Cosworth F1.

Ale vraťme se k Čechům ve startovní listině Interserie a Miroslav Adámek patří právem k těm nejůspěšnějším.

Českou účast po Velkoborském zajišťoval svými starty legendární Miroslav Adámek, jenž se s vozy Williams FW07 Ford Cosworth, Gebhard JC 842 BMW, HSB Audi Turbo a Argo C2 Cosworth, zařadil mezi vůbec nejúspěšnější domácí jezdce Interserie, když dokázal zajet celkové dvojnásobné stříbro ve druhé, tehdy ještě plně prototypové divizi. V roce 1999 nám udělali radost hned dva piloti, jak Vlasto Matouš s PRC BMW CN, tak i Jaromír Zdražil s Dallarou 397/8 Opel Spiess F3. Oba dva vyhráli nejen mostecký závod, ale také celkovou klasifikaci ve svých divizích. 

Rok 1998 přinesl start hned 3 našich jezdců, tehdy se také poprvé v Mostě setkaly Interserie a Austrian Euroserie SCC. Dalibor Nerad, Vlasto Matouš a Jaroslav Vorel přivezli Mostečanům ukázat tři prototypy PRC, ze stáje CZ Racing. Dvakrát zvítězil v mosteckém závodě Hanuš Lím s Dallarou Opel F3 v první divizi pro formule do 2000ccm, to se psal již rok 2002.

Lubomír Glogar a Jaroslav Honzík vyrazili do mostecké Interserie o rok později s vozy Eufra F3 a PRC Opel 2000 CN. Největší úspěch pro naše barvy v novodobé historii Interserie znamenala účast mosteckého teamu Cardo racing, ve kterém nás reprezentoval Michal Dolák na PRC BMW 3,0 a také Lubomír Glogar s Eufrou F3, pro které skončil úspěchem nejen mostecký závod, ale dosáhli i na třetí místa celkově ve svých divizích D1 a D4. Tehdy se v Mostě představili i Martin Vondrák s PRC Alfa Romeo a Michal Pavlík s PRC BMW. 

Českou účast při závodech Interserie pak ještě doplnili Petr Válek na Tampoli Alfa Romeo a Josef Krečmer na PRC Ford 2000, ti ovšem na okruhu Lausitzring v Německu. Při startech v Brně byli vidět v roce 2004 také Krámský, Stejskal, Stará a Prášková. Na našeho Glogara zbylo v Interserii 2006, která se jezdila převážně v Německu, čtvrté místo v divizi pro formule do 2000ccm..

Interserie

Interserie zažila léta úspěšná i nedokončenou sezónu 1998. V té době již vozy skupiny dosluhovaly a o drahé monoposty z IndyCar, ChampCar, či F1 nebyl zájem, provoz nebyl zrovna nejlevnější. Od roku 1999 se Interserie jezdí již jen pod krídly německého automobilového svazu, jako klubové závodění. Kromě F1, F3000 a IndyCar můžeme vidět i otevřené prototypy skupin C3, CN a dvoulitrové monoposty. Několikrát v Interserii zvítězil i bývalý rekordman mosteckého autodromu Rakušan Peter Milavec s Lola Ford Cosworth 3,5ltr a Petr Randlshofer s Dallarou WS Nissan. Loni, díky zvýšeným poplatkům, Interserie nevyjela vůbec. Uvidíme, zda sezóna 2014 bude znamenat znovuvzkříšení tradice nejstaršího závodního seriálu po F1 a popřejme jezdcům hodně závodních kilometrů.

Přehled vítězů naleznete na Wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Interserie

 

Vláďa Driver Rožánek

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting