Film Poslední závod ukazuje v novém traileru krásnou i krutou zimu
Před rokem filmaři natáčeli na hřebenech Krkonoš v extrémní vichřici a nyní přinášejí očekávaný výsledek do kin. Nový trailer a plakát předznamenává blížící se premiéru filmu Poslední závod režiséra a scenáristy Tomáše Hodana. Pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Příběh, který každý zná, ale málokdo ví, jak se opravdu stal, vstoupí do kin 24. března, tedy přesně v den 109. výročí tragédie.
„Od začátku jsme s režisérem Tomášem Hodanem, chtěli natáčet na hřebenech na reálných místech v těch nejdrsnějších podmínkách. Podařilo se to a výsledkem je opravdu autentické filmové drama. Těším se, že při něm bude divákům zima.“ představuje film producent Ondřej Beránek.
Plakát zobrazuje ústřední trojici filmu lyžaře Hanče, Vrbatu a Ratha. Význam Emericha Ratha byl za komunismu z příběhu takřka vymazán. Poslední závod vypráví události tak, jak se opravdu staly.
Filmaři natáčeli v místech, kde se v roce 1913 odehrál legendární lyžařský závod, při němž tragicky zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Natáčelo se od konce února do konce dubna v okolí Labské boudy, Medvědí boudy, na Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a také v Praze. Bohumila Hanče si zahrál Kryštof Hádek, další postavy ztvárnili Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další skvělí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí, innogy, Magiclabem, Pavlem Bouškou a Petrem Dědkem.
Poslední závod
Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….
Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a význam Emericha Ratha byl ve všeobecně známém příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.
TZ a foto: 2media.cz, s.r.o.