Jak objednáno, tak dodáno: Ferrari dominuje 6hodinovce WEC v Imole
Text a foto: Roman Klemm
Zhruba 50.000 tifosi přišlo do parku v Imole, aby viděli vítězství Ferrari a jejich poloboha Valentina Rossiho. Neděle je odměnila jen částečně. Pier Guidi, Calado a Giovinazzi sice „dle objednávky“ vyhráli pro Scuderii z Maranella, „Dottore“ Rossi ale svou výborně rozehranou partii nedotáhl do konce.
Kvalifikace:
Jako při úvodu sezony v Qataru bylo pole účastníků také v Emilii Romagni co do kvality vozů naprosto senzační. Velké automobilky Ferrari, Porsche, BMW, Peugeot, Alpine, Cadillac, Aston Martin a Toyota měly na startu 18 sportovních prototypů třídy „Hypercar“, v doplňkové podtřídě GT3 představily Ferrari, BMW, Ford, Lexus, McLaren, Chevrolet dalších 16 vesměs továrnamy podpořených vozů. Ohledně kvality některých posádek se dá jistě diskutovat – to je ovšem něco, co je pro velký vytrvalostní sport bežné.
Výsledky tréninků a kvalifikací poukazovaly na velkou show Scuderie Ferrari. Do rozhodujícího rozjezdu deseti nejrychlejších o pole-position se kvalifikovaly po dvou vozech Ferrari, Toyoty, Alpiny, k tomu po jednom Porsche, Peugeotu, BMW a Cadillacu. Závěrem této session vykouzlil bývalý pilot F1 Antonio Giovonazzi na trať čas, který musel konkurenci demoralizovat: byl o 0,758 sekundy rychlejší, než sesterský vůz týmu AF Corse Roberta Kubici a o celou sekundu před nejrychlejším ze skutečných soupeřů, Vanthoorovým BMW týmu WRT. Puritánci si při tom stěžují na FIAu udělené váhy vozů, které současně Ferrari příliš upřednostňují a brzdí například Porsche – takové jsou ale předpisy WEC, se kterými byli všichni v zimě srozuměni…
Ve třídě GT3 se děly nevídané věci. Naprostý hrdina publika, motocyklová legenda Valentino Rossi osobně kvalifikoval svůj WRT-BMW poprvé na pole-position. Plné tribuny byly pořadateli pro neděli jisté...
Závod:
Úvod 6hodinového závodu potvrdil dominaci vozů Ferrari z předešlých dní. Posádka Pier-Guidi/Calado/Govoinazzi vedla před „žlutým exemplářem“ Kubici/Hansona/Ye a BMW s Rastem, Frijnsem a van der Lindem v kokpitu. V relativně malém odstupu (díky početným neutralizacím) následovaly obě Toyoty, vozy Peugeot a Alpine. Z hloubi pole se kupředu propracovával druhý červený Ferrari, který musel startoval z posledního místa.
Právě to, jak strategie jednotlivých týmů „ladily“ s neutralizacemi, v průbehu podniku do vysoké míry ovlivnilo výsledek. Závod měl v zásadě jen jediný kosntantní prvek: Lídry na Ferrai číslo 51.
Všichni ostatní měly problémy nejrůznějšího druhu. Kubicův Ferrari musel do boxů vždy, když to z pohledu neutralizace bylo nevýhodné, Fuoco (Ferrari) a Buemi (Toyota) se připravili o dobrý výsledek příliš tvrdým duelem, vozy Porsche prostě brzdila přílišná váha.
A tak nakonec ze své spolehlivé jízdy a startegickému štěstí těžili Rast/van der Linde/Frijns (BMW) a Gounon/Makowietzki/Schumacher (Alpine), kteří směli společně se zářivými vítězi Antoniem Giovionazzim, Jamesem Caladem a Alessandrem Pier Guidim na stupínek vítězů.
A „Vale“ Rossi? Pro hrdinu desetitisíců počátečně vypadalo vše výborně. Jeho kolegové van der Linde a Al Harthy drželi vůz na prvním místě, „Dottore“ ale v posledním stintu vše zkazil. Při souboji s Ferrarim Simona Manna mu v zatáčce Rivazza 2 došla trpělivost a vystrčil soupeře z dráhy, což mu vyneslo penalizaci. Třídu GT3 tedy vyhrál Porsche týmu Manthey v sestavě Hardwick/Pera/Lietz.
Výsledek 6hodinovky WEC v Imole:
- Pier Guidi/Calado/Giovinazzi, Ferrari
- Rast/Frijns/van der Linde, BMW
- Gounon/Makowietzki/Schumacher, Alpine
- Kubica/Ye/Hanson, Ferrari
- Buemi/Hartley/Hirakawa, Toyota
- Vanthoor/Marciello/Mahnussen, BMW
- Conway/Kobajaši/de Vries, Toyota
- Estre/Vanthoor/Estre, Porsche
- di Resta/Vergne/Jensen, Peugeot
- Lynn/Nato/Stevens, Cadillac