Asijská část šampionátu F1 pokračuje po týdnu na jednom z nejpopulárnějších okruhů seriálu, japonské Suzuce. Pirelli sem přiveze své dvě nejtvrdší sady pneumatik - Pirelli P Zero středně tvrdou a tvrdou směs. Jak si poradí s drsným povrchem zdejší trati, která na ně klade velké nároky z hlediska opotřebení?
Koničiva! A jsme tu, na rychlé a technické Suzuce. Asfalt je tu drsný a pneumatiky odolávají vertikální zátěži větší než 800kg. Aby byla zajištěna správná kombinace rychlosti a odolnosti, rozhodlo se Pirelli nominovat tvrdou a střední směs.
Suzuka je známá především díky rychlým zatáčkám, jakými jsou například 130R a Spoon. Tyto sekce mají značný efekt na opotřebování pneumatik. Z tohoto důvodu očekáváme dvě až tři zastávky v boxech. Další věcí typickou pro Japonsko je nevyzpytatelné počasí. Prudké deště nejsou výjimkou. V roce 2010 musela být kvalifikace kvůli přívalovým dešťům a bouřce dokonce posunuta na nedělní ráno. Loni se však jelo za teploty přesahující 30°C, což jen potvrzuje nepředvídatelnost Velké ceny Japonska.
OKRUH Z POHLEDU PNEUMATIK:
- Plynulá povaha 5 807 metrů dlouhé Suzuky znamená, že má nejmenší nároky na trakci ze všech okruhů v sezoně. Zároveň ale vytváří největší boční energie.
- První polovina okruhu je v podstatě nekončící sekvence na sebe navazujících zatáček. Pneu se tím velmi zahřívají, jelikož tu není žádná rovinka, kde by mohly zchladnout. V důsledku toho má plášť až 110°C. Nejvíce práce má levá přední pneumatika.
- Pitstopy v Suzuce představují poměrně malou časovou ztrátu, jelikož boxová ulička měří pouze 395 metrů. To umožňuje flexibilnější strategie.
TECHNICKÉ POZNÁMKY:
- Patnáctá zatáčka je nejrychlejší v šampionátu. Projíždí se na sedmičku rychlostí 310km/h. Vozy jezdí na maximální aerodynamický přítlak a jsou podrobeny bočnímu přetížení 3.1G. Pneumatiky tu musí vydržet jedny z nejnáročnějších podmínek v celé sezoně.
- Vysoká úroveň namáhání pneu může v případě špatného zacházení vést k tvorbě puchýřů. Tento fenomén je způsoben nahromaděním teploty v určitém místě, zejména na hranách pneumatik, když je pneumatika ohýbána.
- Většina pilotů loni jela na dvě zastávky v boxech. Pouze tři z nich startovali na tvrdé směsi, a všichni z chvostu pole. Tato strategie jim ale pomohla k posunu vpřed. Sebastian Vettel vyhrál po startu z pole positon. Závod v prvním kole neutralizoval safety car.
foto: Pirelli
Přidat komentář
Přehled komentářů