Byl to letecký den, shodují se třináctí Šoltys a Macháček
Jezdci týmu Buggyra Racing zdolali nejdelší a nejrychlejší etapu letošního ročníku Rally Dakar. Oba shodně obsadili ve svých kategoriích třináctou příčku. Pořadatelé Dakaru letos připravili hodně rychlou soutěž. Kamiony překročily magickou sto kilometrovou rychlost ve třech etapách, přičemž dnešní byla nejrychlejší. V podání vítězného Karginova měla průměrná rychlost hodnotu 108,8 km/hod.
Tým Buggyra Racing zvládl první polovinu Dakaru.
Před dnem volna si pořadatelé nachystali na posádky dosud nejdelší etapu. A jak je už letos zvykem, nic tady není zadarmo. Martin Šoltys s Davidem Schovánkem a Tomášem Šikolou půjčovali na trati hasící přístroj jezdci hořícího vozu. S obtížností Dakaru se potýkají úplně všichni. „Na přejezdu mi přestal fungovat intercom, a tak jsme ho ještě před startem měnili za ten, co má Tomáš. Tak si s námi chudák dnes nemohl povídat. Už druhý den nás trápí převodovka, vypadává nám kvalt, tak se s tím trochu pereme. Jinak ale auto funguje velmi pěkně. I když bylo hodně písku, jelo se nám lépe než předchozí dny,“ řekl v cíli čtrnáctý Šoltys.
Každý ostrý kilometr na trati pomáhá ve vývoji nového speciálu Can-Am Buggyra MK50 XRS, a dnes jich Josef Macháček a Vlastimil Tošenovský přidali dalších 478. „Byla to sice dlouhá etapa, ale velice rychlá, protože člověk jede stále povolenou maximálkou. Duny nám nedělaly sebemenší problémy, protože podklad byl poměrně tvrdý. Ten profil je podobný třeba Maroku, kde jsou duny daleko od sebe, nejsou tu žádné záludnosti. Byl to prostě zážitek. I tak jsme dnes dělali jednu gumu a máme několik poznatků, které bychom chtěli ve dni volna na autě změnit,“ řekl už průběžně osmadvacátý Macháček.
„Pro nás je nejdůležitější to, že máme obě dvě auta stále v závodě. Can-Am je ve vývoji a drží se nás dětské nemoci, což jsme ale předpokládali. Podstatné samozřejmě bude auto dovézt až do cíle. Martin Šoltys se drží v první desítce, což byl na jednu stranu náš cíl, ale ono se to lehce řekne a pak hůř dělá. Ten nejtěžší úkol nás ale teprve čeká, a to druhá polovina tohoto Dakaru,“ hodnotil první týden v Saudské Arábii z pohledu týmu Buggyra Racing manažer Jan Kalivoda.
Kamiony překročily průměrnou magickou sto kilometrovou rychlost. Byl to letecký den.
„Dnes se mi to moc nelíbilo, nebyly tam technické pasáže. Jeli jsme furt na omezovači a máme asi čtyři překročení rychlosti. Nic s tím nejde dělat, stačí malé poposkočení a auto se o kilometr zrychlí, a to už se trestá. Nikdo neví, jestli se ten terén změní nebo ne. My si pojedeme to svoje a uvidíme, na co to bude stačit,“ řekl v cíli Martin Šoltys, který se po sedmé etapě posunul v průběžném pořadí na deváté místo.
Dosud nejlepší umístění si na své konto připsal na letošním Dakaru Josef Macháček. „Zvládli jsme souboj s tmou a přijeli za světla. Byla to hodně rychlá etapa, ale dun nebylo mnoho. Technika nám funguje a rychlostně vidíme, že máme šanci bojovat o první desítku. Dnes jsme jen malinko zabloudili, ale čas jsme ztratili hlavně výměnou pneumatiky. Myslím, že mohl pořadatel natáhnout etapu více do v dunách, ale rozhodl se takto. V místě, kde měl nehodu Paulo Goncalves, to bylo hodně ošemetné,“ vzpomenul na tragickou událost motorkáře jezdec týmu Buggyra Racing.
V pondělí pokračoval Rally Dakar osmou etapou o celkové délce 713 kilometrů, z čehož bude 474 měřených. Na trať se vydají pouze auta, speciály SSV a kamiony, když pro motorkáře a čtyřkolkáře byla etapa kvůli dnešní smrtelné nehodě zrušena.