Buggyra slavila 50 let značky ve velkém stylu!
První listopadovou neděli se pro fanoušky týmu Buggyra Racing otevřely brány Autodromu Most k netradiční, za to však velkolepé oslavě s názvem The Most Buggyra Speed Festival. A bylo co slavit, během uplynulých pěti desítek let se totiž Buggyra stala značkou z kategorie TOP. Nezpochybnitelným důkazem toho byla, přes proměnlivé počasí, účast téměř dvou a půl tisíce návštěvníků.
Celkem osm titulů individuálních mistrů Evropy v závodech tahačů. Čtyři světová rychlostní maxima a stejný počet vítězství v čínském truckovém festivalu. Ve výčtu úspěchů nesmíme zapomenout na titul z Indie a etapové triumfy na Rally Dakar a Silk Way Rally. „Když jsme před mnoha lety jednali s Václavem Králem ohledně převzetí značky, shodli jsme se, že do toho půjdeme naplno a nikdy nebudeme hrát při zdi. Ačkoli to zní šablonovitě, jsem si jist tím, že Vašek by měl dneska velkou radost,“ uvedl majitel a mentor týmu Martin Koloc.
The Best of Buggyra
Vůbec poprvé v historii týmu se na jednom místě shromáždily všechny speciály, ve kterých piloti Buggyry dobývali a dobyli starý kontinent, prostřednictvím rychlostních rekordů pak i svět. „Nejlepší z našich aut. Těžko říct? Výsledkově určitě tahač z let 2007-2009, ve kterém jsme s Markusem Bösigerem kralovali tři roky Evropě. Na druhou stranu speciál Gerda z roku 2001 zaznamenal v první sezóně Buggyry největší procento nedojetí, ale vytvořil platformu pro auto, se kterým se další tři roky vyhrávalo,“ konstatoval dnešní šéfkonstruktér David Vršecký. „Hodně se povedl i Adamův speciál, se kterým vyhrál titul v roce 2017, velké naděje vkládáme do letošního VK 50. Okruhové budoucnosti se nebojíme.“
Nechyběl ani super truck, na kterém David Vršecký v letech 2004-2010 překonával světová rychlostní maxima jako na běžícím páse. „Lákadel se nám podařilo představit opravdu hodně. Kromě 20 našich závodních speciálů se představilo ještě přes 20 různých doprovodných vozidel, a to včetně dvou zajímavých exponátů, Tatry kolem světa 2 a pancéřového vozidla Patriot II od našeho partnera Excalibur Army,“ hodnotil festival manažer Jan Kalivoda. „Nechyběl ani závodní simulátor od kluků z 301. Lahůdkou pro naše skalní fanoušky byla pak galerie s pohledem do historie značky od založení po současnost. Pozitivní ohlasy a uspokojené pohledy účastníků byly pro nás sladkou odměnou. Velké poděkování zároveň patří všem členům Autodromu Most, kteří nám pomohli celou akci zorganizovat.“
Dakarská výzva
Součástí The Most Buggyra Speed Festival byl pochopitelně i kamion Tatra. Na rozdíl od předchozích sezon vyšle Buggyra na Dakar 2020, po ukončení spolupráce s Martinem Kolomým, posádku Martina Šoltyse. „Letos sice o beduínovi nehovoříme, což ale v žádném případě neznamená, že se chceme jen zúčastnit. Vždyť Martin loni ještě tři etapy před koncem, držel první desítku. Přípravě kamionu jsme věnovali stejnou pozornost a úsilí, jako v letech minulých,“ potvrdil mentor týmu Martin Koloc. Zároveň ovšem nepopírá skutečnost, že základním úkolem Martina Šoltyse bude dojet do cíle. „Dva týdny trvající rally, navíc ve zcela neznámém prostředí, představuje velkou výzvu. V Saudské Arábii se pojede minimálně pět ročníků, proto je docela logické, že pokud chceme stavět kamion s vítěznou perspektivou, potřebujeme data z více než tří etap.“
Speciál bez kompromisů
Největší zvědavosti se ovšem vcelku pochopitelně těšila novinka v podobě, Can – Am Buggyra MK50 XRS. Tedy bugina, se kterou se na lednové Rallye Dakar v Saudské Arábii představí nová akvizice Buggyry, pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek Josef Macháček. Šéfkonstruktér David Vršecký vycházel při stavbě premiérového speciálu z vlastní zkušenosti, podle které není při vývoji nového auta větší chyby, než je spěch. „Věděl jsem, že stavím buginu pro excelentního jezdce, který zvládl kategorii čtyřkolek, nemá proto problém s jakýmkoli povrchem. V případě konstrukce auta nejsem svázán omezeními, předělávám závodní speciál pro pouštní potřeby s tím, že Pepa bude disponovat sice neprověřenou, leč přesto špičkovou technikou. Největší problémy přinesl restriktor na turbo, který srazí původní výkon o nějakých dvacet koní dolů. Několik dnů jsme měli motor na brzdě a řešili, jak vyladit výkonovou křivku tak, abychom po nasazení restriktoru ztratili na výkonu co nejméně,“ prozradil dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů.