Buggyra přepisuje (nechtěně) dějiny
V sobotu bude na okruhu v italském Misanu odstartován další ročník mistrovství Evropy v závodech tahačů. A tým Buggyra Racing opět přepisuje, v tomto případě ovšem nedobrovolně, vlastní dějiny.
Hraniční řešení, Vršecký připraven
Ještě nikdy v minulosti se totiž týmu, který vstupuje do letošní sezóny v pozici obhájce individuálního titulu a Poháru konstruktérů, nestalo, aby jeho management neměl osmačtyřicet hodin před zahájením sezóny jasno o tom, který z jezdců zahájí sezónu jako týmová jednička. Na vině nové zkušenosti je původně standardní operace Adama Lacka, která ovšem přerostla v komplikovaný zákrok v břišní dutině. „Původně to vypadalo na to, že budu rád, když se dám dohromady někdy v půli června, takže bych snad stihl Hungaroring,“ konstatoval Adam Lacko, jehož cesta za obhajobou premiérového titulu, se tak začala komplikovat ještě prvním závodem. „Nicméně pokud mi Hahn s Kissem ujedou v důsledku mé neúčasti v prvním závodě o nějakých 35 bodů, budu to mít hodně těžké.“ Proto přišel Adam s neobvyklým řešením z kategorie těch na samé hraně. „Na plnohodnotný výkon nemám, ale věřím, že bych v Misanu mohl jezdit kolem pátého místa. Na konci sezóny se bude počítat každý bod.“
O možném Adamově startu se tak rozhodne nejspíše až v den závodu. „Absolutně netipuji, Adamovo řešení považuji za hraniční. Už proto, že v Itálii bude vedro, k tomu nehořlavá kombinéza a hojící se rány. A pásy, které tlačí právě na operovaná místa. Děsivá kombinace. Nedovedu si to dost dobře představit. Je to na Adamovi, leč jsem připraven uplatnit právo veta,“ potvrdil manažer týmu Jan Kalivoda.
V případě Lackovy absence zaskočí vždy připravený veterán David Vršecký. „Nemám s tím problém. Mám za sebou testování Adamova speciálu, auto znám. Pochopitelně by bylo lepší, kdyby jel Adam. Vím ale, jaké to je, když člověk sedne do auta. Všechno přebije adrenalin, najednou nic nebolí. Je ale asi rozdíl mezi kolenem a stavem po operaci břicha…“
Oly touží po stovce
V pozici týmové dvojky se v Misanu představí nová akvizice Buggyry Oly Janes. Angličan působící v čínské ekipě roudnického týmu absolvoval v kabině Buggyry několik ročníků prestižního anglického truckového šampionátu, si hodlá Misano užít. A také bodovat. „Tréma určitě ne, respekt k soupeřům a trati rozhodně ano,“ odpověděl Oly lakonicky na dotaz ohledně premiéry. „Mám sice něco za sebou, v zádech momentálně nejsilnější tým, ale na trati budu na všechno sám. S Davidem jsme strávili hodně hodin nad telemetrickými daty. Jsem rád, že se začíná v Misanu, okruh se mi nejeví jako příliš komplikovaný, což považuji v této chvíli, za svou výhodu.“ Přestože se ve své první sezóně necítí být pod tlakem ze strany managementu týmu, není Oly rozhodně vyznavačem hesla o tom, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. „Někde v českých médiích se mělo psát, že s mým angažmá jaksi automaticky padá šance týmu na obhajobu triumfu v Poháru konstruktérů. Udělám všechno proto, aby tomu tak nebylo. Mým cílem je minimálně sto bodů.“
Vždycky může být lépe…
Ve stínu zdravotních peripetií Adama Lacka a příchodu Oly Janese zůstala práce na obou speciálech. Závodního inženýra Robina Dolejše tato skutečnost příliš netrápí. Jak přiznává, loni se Buggyra přiblížila technologickému vrcholu. „S Davidem na autě děláme od konce sezóny 2009, časy převratných změn proto pominuly. Prakticky po návratu z Dakaru jsme začali pracovat na obou autech, pilovali detaily, protože to bude zase o tisícinách sekundy. Jak ukázala testování v Mostě, věci fungují tak, jak by fungovat měly. Na druhou stranu nic není tak dobré, aby to nemohlo být ještě lepší…“