NOE POLO CUP 2018: Březina u Křtin přivítala hráče koňského póla z 8 zemí

Od pátku do neděle 1. až 3. června se na Farmě Noe v Březině u Křtin konal první mezinárodní turnaj v koňském pólu letošní sezóny NOE POLO CUP. Proti sobě nastoupilo pět družstev, kdy se hráči z České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Dánska, Německa, USA a Malajsie utkali ve vzájemných zápasech. Jednalo se o dosud nejlépe obsazený turnaj s mezinárodní účastí, jaký se kdy v České republice hrál. Utkání řídil argentinský rozhodčí Augustin Octavio Navarro, který se celý život věnuje tomuto sportu doma v Argentině.

Výsledky:

1. Team Autocont

Alexandra Benčíková (HCP -1)

Dušan Nagy / Dominika Stanislavová (HCP -1)

Markéta Pavleye / Jozef Pavleye (HCP -2)

Daniel Zachoval (HCP -1)

2. Team BMW Renocar

Marek Polan (HCP 0) / Lenka Polanová (HCP -1)

René Lelek (HCP -1) / Natálie Lelková (HCP -2)

Zdeněk Šoula (HCP -1) / Lukáš Prudil (HCP -2)

Viky Polanová (HCP -1) / Amálie Polanová (HCP -2)

3. Team František Hanák

Achim Jähnke (HCP -1)

Jan Průcha (HCP -1)

Roman Endt / Jitka Šváchová (HCP -2)

James Beh (HCP +1)

4. Team Czech Fund

Marek Szetkiewitz (HCP 0)

Tadeus Wojnar (HCP -1)

Pavel Iványi (HCP -1)/ Libor Palas (HCP -2)

Robert Galara / Piotr Kolodziej (HCP -2)

5. Team Regutec

Gabor Szegedi (HCP +1)

Briggite Emborg (HCP -1)

Walter Hiesberger (HCP -2)

Anthony „Chip“ Caine (HCP 0)

Dětský turnaj:

  1. Blue Sky Team

Šimon Prudil, Sofie Lelková, Anika Špiriaková

  1. Pink Power Ponies

Alex Lelek, Rozálie Polanová, Denisa Janíková

Sobota byla spojena se společenským odpolednem, kterým provázela herečka Městského divadla Brno Jana Musilová a na kterém byla oceněna i dáma s nejlépe sladěným oděvem a kloboukem. Největším gentlemanským hráčem či hráčkou turnaje se stala Slovenka Alexandra Benčíková, nejlépe hrajícím koněm byla vyhlášen kůň, s nímž jezdil americký hráč Anthony „Chip“ Caine. „Každý kůň má svůj charakter a v týmu i svoji roli. Je důležité, jak kůň souzní s hráčem,“ dodává Marek Polan.

Koňské pólo není u nás příliš rozšířeným sportem. Česká asociace hráčů koňského póla, která vznikla na začátku léta 2016, registruje kolem třiceti hráčů ve třech aktivních klubech, z nichž dva fungují v Praze – Aviator Polo Club a Prague Country & Polo Club, a jeden v Březině nedaleko Brna – Noe Polo Club. Asociace si klade za cíl sjednocovat hráče a organizovat hru koňského póla v Česku v souladu se světovými pravidly a na základě stanovení správných handicapů hráčů. Dále koordinuje termíny turnajů a také chce začít propagovat hru i kluby koňského póla mezi širokou veřejností, aby se zájemci dozvěděli, že i v Česku mohou s tímto sportem začít. Součástí každého turnaje je zápas dětského póla. „Snažíme se, aby se v klubech začaly objevovat děti a postupně rozšiřovaly základnu českých hráčů.  Je to dlouhodobý proces, ale české naděje rostou, což ukázal i letošní zápas dětského póla,“ říká Marek Polan, jeden ze zakládajících členů asociace a hlavní organizátor turnaje Noe Polo Cup.


Základní informace o koňském pólu

Polo (Persian: چوگان‎, Chōwgān, z tibetského pu-lu) je kolektivní jezdecký sport, ve kterém proti sobě nastupují na venkovním hřišti dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních. Cílem je dostat za pomoci pálky míček do branky soupeře.

Jak se hraje

Dva týmy po čtyřech jezdcích proti sobě nastupují na hřišti 274 × 146 metrů. Zápas je rozdělen na několik úseků. Jeden úsek, tzv. „čaka“ (chukka) trvá obvykle 7 minut, odděluje je 3 až 5 minut dlouhá přestávka. Jeden zápas se obvykle skládá z 6, někdy jen ze 4 nebo až z 8 úseků.

Na hřišti je vyznačeno několik čar odpalu (27, 36 a 54 metrů), středové T pro úvodní vhazování a postranní čáry. Na užších stranách jsou umístěny branky, branka je tvořena dvěma sloupky 7,63 m vzdálenými bez příčného břevna. U každé branky jsou dva brankoví rozhodčí, kteří sledují, zda míček prošel brankou regulérně. Hru řídí jeden rozhodčí, kterému sekundují čároví.

Každý hráč má přidělený handicap v rozsahu -2 až +10, součet handicapů všech hráčů určuje celkový handicap týmu. Rozdíl handicapů určuje počáteční skóre zápasu. K vybavení hráče patří pálka (mallet), rukavice, přilba, chrániče kolen a samozřejmě kůň.

Těch má každý hráč několik, většinou s jedním neodehraje více jak 2 úseky hry. Nejlepšího koně si nechává na závěrečný úsek, který bývá většinou rozhodující. Kůň musí mít na nohou bandáže, které ho chrání před úderem pálkou, ocas musí být zapletený, aby se do něj pálka nezamotala. Koně jsou kříženci argentinských Criollos a Anglických plnokrevníků (k. v. do 150 cm). Říká se jim Pólo pony. Nejsou ovšem zapsáni jako samostatné plemeno. Musejí být rychlí, obratní.

Pálka je 122 až 135 cm dlouhá, hlava je doutníkového tvaru a má 25 cm. Hráč musí pálku držet v pravé ruce. Míček je buď plastový nebo z vrbového kořene, průměr 7,6 až 8,9 cm a váha 99 až 128 gramů.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting