Barbora Závadová míří do Austrálie
Nejlepším českým plavcem roku byla za sezonu 2016 už počtvrté v kariéře a potřetí v řadě vyhlášena čtyřiadvacetiletá Barbora Závadová. S tím se ale rozhodně nespokojuje, míří ještě výše a 12.4. odlétá do Austrálie.
Pro hledání další motivace odchází Barbora Závadová trénovat do Austrálie. „Odjíždím, protože si myslím, že můžu být lepší. Vím, že ještě nejsem na vrcholu, že to ve mně je. Mám na to přivézt medaile z mistrovství Evropy a univerziády. A můžu být pravidelně ve finále mistrovství světa,“ říká Barbora Závadová. V Austrálii na Gold Coast stráví 3 měsíce tréninkem v jiné skupině pod vedením Deana Pugha, který má ve svém týmu stejně starou plavkyni.
Loňský rok byl pro ni jako na houpačce a skončil změnou trenéra. Na světovém šampionátu v krátkém bazénu ve Windsoru byla na špičce, to už ale plavala pod vedením nového trenéra Itala Paola Bossiniho. Ten nahradil Jaroslava Strnada, který odešel do trenérského důchodu. Bossini byl vybrán Vysokoškolským sportovním centrem MŠMT jako trenér celé skupiny plavců. „Věděla jsem, že pan Strnad po Olympijských hrách v Riu skončí a já si budu hledat působení jinde. Společně jsme usoudili, že jediné východisko pro to, abych se ještě zlepšila a vydržela další 4 roky do Tokia, je odjet jinam. V Austrálii je plavání na vysoké úrovni a i mě trošku láká, že o jejich tréninkových metodách nikdo moc neví. Navíc chci najít odpověď na otázku, jak je možné, že jsou australští plavci tolik před námi“ dodala Závadová.
Přestože je již čtyřnásobnou českou královnou plaveckých bazénů, tak Barbora Závadová míří mnohem výše a již nyní patří mezi světovou špičku. „Snažím se být lepší, protože vím, že ještě nejsem na vrcholu, že to ve mně je. Mám na to přivézt medaile z mistrovství Evropy a univerziády, můžu být pravidelně i ve finále mistrovství světa. Voda jako živel mě přitahuje, cítím se v ní dobře. Bydlím v ní, patřím do ní. Plavec nesportuje na vzduchu jako většina ostatních, nemůže se nadechnout, kdy chce, musí se podřídit. Právě tohle mi přijde krásné,“ prozradila. Čtyřiadvacetiletá Závadová uspěla loni na mistrovství Evropy v Londýně, kde byla sedmá na své silné trati, na světovém šampionátu v krátkém bazénu ve Windsoru se dostala na špičku, to už ale plavala pod vedením Itala Paola Bossiniho. Ten nahradil Jaroslava Strnada, který odešel do trenérského důchodu. Se Strnadem byla od prvních počátků v Praze a pod jeho vedením restartovala kariéru. Nyní však míří do ciziny.
Jak došlo ke spojení s Bossinim?
Paolo Bossini byl vybrán Vysokoškolským sportovním centrem MŠMT jako trenér celé naší skupiny plavců. Vybral ho pan Strnad, a protože pochází z jiného prostředí, zná jiné tréninkové metody. Jakožto velmi úspěšný bývalý plavec má mnoho zkušeností nejen s tréninky, ale také třeba s předstartovním stresem na závodech. Navíc si díky němu můžeme denně procvičovat angličtinu.
Nyní při hledání další motivace odcházíte trénovat do Austrálie. Kdy odjíždíte a na jak dlouho?
Odjíždím po mezinárodních závodech v Eindhovenu, letenku mám koupenou na 12. dubna. Čeká mě tam tříměsíční tréninkový kemp na Gold Coast s trenérem Deanem Pughem, který má ve svém týmu stejně starou plavkyni.
Jak se zrodilo, že míříte právě k protinožcům?
Austrálie je pro mě již mnoho let velký sen. Věděla jsem, že pan Strnad po olympijských hrách v Riu skončí a já si budu hledat působení jinde. Společně jsme usoudili, že jediné východisko pro to, abych se ještě zlepšila a vydržela další čtyři roky do Tokia je odjet jinam. V Austrálii je plavání na vysoké úrovni a i mě trošku láká, že o jejich tréninkových metodách nikdo moc neví. Ráda bych rozluštila hádanku, proč jsou australští plavci tak před námi.
Co od toho očekáváte?
Věřím, že mi tento krok vrátí chuť do trénování, rozšíří tréninkové obzory a budu si moci vyzkoušet jiný život sportovce. Protože jsem nikdy neodjela na tak dlouhý tréninkový kemp. A jsem připravena změnit i své tréninkové návyky. Všechny styly mám dobré, třeba znak mi jde tak nějak sám, ale prsa neustále vylepšuji a mám v nich rezervy.
Jsou pro vás v zahraničí nějaká „rizika“?
Bohužel ano, jde o zranění nebo nemoc. V případě zahraničního pobytu musím proto o to více myslet na pojištění, které mi dlouhodobě zajišťuje ERGO pojišťovna. Již v minulosti jsem s nimi podobné případy řešila. Věřím ale, že taková situace nenastane.